wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jeszcze w tym roku otwarcie Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu

Podpisanie umowy na wynajem lokalu na Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu przez prezydenta Wrocławia i ambasadora Ukrainy, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

– To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który podpisał umowę z Andrijem Deszczycią, ambasadorem Ukrainy w Polsce. Jeszcze pod koniec 2021 r. w budynku przekazanym przez Wrocław przy pl. Nankiera powstanie Konsulat Generalny Ukrainy. Na konsula generalnego został mianowany Jurij Tokar.

Reklama

Generalny Konsulat Ukrainy we Wrocławiu będzie piątą ukraińską placówką dyplomatyczną w Polsce i kolejną o tak wysokiej randze we Wrocławiu.

Konsulat to kolejny most łączący Polskę i Ukrainę

Uroczystość podpisania umowy o powstaniu konsulatu była zwieńczeniem kilkuletnich starań Wrocławia o utworzeniu ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Decyzję w tej sprawie podpisał w ubiegłym roku prezydent Ukrainy.

Czytaj też: 17 stycznia 2022 r. Konsulat Generalny Ukrainy przyjął pierwszych interesantów                             

– To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich. W naszym mieście żyje już ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Wzbogacają oni życie społeczne Wrocławia – miasta europejskiego i otwartego dla wszystkich. A dzisiejsze podpisanie umowy, która jeszcze w tym roku pozwoli uruchomić Konsulat Generalny Ukrainy, to otwarcie kolejnego rozdziału w naszych relacjach. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie wiele dobrych i pięknych momentów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Podpisanie umowy na wynajem lokalu na Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Podpisanie umowy na wynajem lokalu na Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

– Wierzę, że konsulat będzie jeszcze jednym mostem, który połączy nasze przyjacielskie kraje. Mostem, który przyczyni się do rozwoju współpracy w dziedzinie handlu, kultury, oświaty i nauki oraz zacieśnienia więzi międzyludzkich Polski i Ukrainy – podkreślił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

Otwarcie Generalnego Konsulatu Ukrainy we Wrocławiu 

Generalny Konsulat Ukrainy we Wrocławiu otwarty zostanie w grudniu. Do dyspozycji pracowników konsulatu będą pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 400 mkw., które są obecnie remontowane i przebudowywane. Siedziba przy placu Nankiera ma trzy strefy, w których znajdą się: sala konferencyjna, mogąca służyć m.in. jako lokal wyborczy, przestrzeń do obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, biura dla pracowników czy archiwum.

– My, społeczność ukraińska we Wrocławiu, dziękujemy prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który kontynuując dobre praktyki poprzednich lat tworzy Wrocław jako jedno z najbardziej proukraińskich miast w Polsce – podkreślił Igor Salamon, prezes wrocławskiego oddziału Związków Ukraińców w Polsce.

Pierwszy etap prac remontowych zakończy się na początku grudnia, dzięki czemu jeszcze w tym roku konsulat rozpocznie swoją działalność. Umowa najmu lokalu na Konsulat będzie obowiązywać przez trzy lata.

Niebiesko-żółty Wrocław – ukraińska gazeta, strona internetowa i wiele więcej

Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Prezydent Jacek Sutryk powołał w 2019 roku pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, którym jest Olga Chrebor. Zostały uruchomione także trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów i migrantek WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Te działają w jedenastu szkołach.

– Warto zauważyć, że portal www.wroclaw.pl jest jedną z pierwszych w Polsce stron internetowych tłumaczonych w pełni na język ukraiński. Wiele inicjatyw oraz projektów miejskich coraz mocniej zachęca ukraińską społeczność do aktywnego angażowania się w życie miasta, np. w postaci Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, który jest dostępny również w języku ukraińskim – wskazał prezydent Wrocławia.

Podpisanie umowy na wynajem lokalu na Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Podpisanie umowy na wynajem lokalu na Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Z kolei Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzi Study in Wrocław, program skierowany m.in. do studentów ukraińskich. We Wrocławiu wydawana jest również przeznaczona dla społeczności ukraińskiej specjalna gazeta „Pryvit”, a w miejskim biuletynie Wrocław.pl są publikowane informacje także w języku ukraińskim.

Dodatkowo – także przy wsparciu miasta – we Wrocławiu działa wiele ukraińskich organizacji pozarządowych, m.in.: Fundacja Ukraina czy Fundacja PTACH. Społeczność ukraińska cyklicznie organizuje takie wydarzenia jak: Kino Ukraina, festiwal Skorovoda Fest, Festiwal Viva Ukraina czy Wrocławska Kutia.

Przypomnijmy, że w szczytowym momencie pandemii koronawirusa Wrocław ściśle współpracował z placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Polsce, organizując transport autobusowy z Wrocławia do Przemyśla obywateli Ukrainy, którzy dalej pociągami mogli wrócić do swojej ojczyzny. Prowadzony był też specjalny serwis informacyjny na portalu www.wroclaw.pl w języku ukraińskim (oraz angielskim).

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu powstanie na pl. Nankiera, fot. UMW

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu

Konsulat zostanie otwarty jeszcze w 2021 r. przy pl. Biskupa Nankiera 5-6 i 7. Koszt remontu i przebudowy to 1,3 mln złotych. Lokal zostanie podzielony na trzy strefy:

  • pierwszą – z wejściem od pl. Nankiera 5-6 obejmie salę wystawową oraz salę konferencyjną dla gości konsulatu. Pomieszczenia te będą mogły służyć jako lokal komisji wyborczej w trakcie organizacji wyborów władz Republiki Ukrainy,
  • drugą – z wejściem od pl. Nankiera 7, która stanowić będzie salę obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, również w kwestiach związanych z paszportami. Oprócz tego w budynku nr 7 zlokalizowano biura dla pracowników konsulatu oraz biuro konsula. Całość pomieszczeń zostanie zaopatrzona w toalety (w tym dla osób z niepełnosprawnościami), pomieszczenie socjalne, pomieszczenie porządkowe, serwerownię oraz szatnię. Pomieszczenia połączono ze sobą komunikacją wewnętrzną,
  • trzecią – piwnica, która obejmie pomieszczenia techniczne, które zostaną przeznaczone na archiwum.

Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar

Konsulem generalnym został wybrany Jurij Tokar, ur. 1976, absolwent Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki na wydziale stosunków międzynarodowych. Były pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w wydziale ds. Stanów Zjednoczonych oraz sekretarz w ambasadzie Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama