Konsul generalna Niemiec kończy swoją kadencję

Elisabeth Wolbers kończy swoją kadencję jako konsul generalny

Elisabeth Wolbers była konsulem generalnym Niemiec we Wrocławiu od 2014 roku, w czwartek 3 sierpnia opuści Wrocław, a jej miejsce zajmie Ulrike Maria Knotz, dotychczasowa ambasador Niemiec w Bośni i Hercegowinie oraz w Mołdawii. Nowa konsul generalna rozpocznie urzędowanie pod koniec sierpnia.

Elisabeth Wolbers, żegnając się z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, przyznała, że czas spędzony we Wrocławiu był wspaniały i podziękowała za zaangażowanie na rzecz stosunków polsko-niemieckich. Co najbardziej zapadło jej w pamięć przez trzy lata urzędowania we Wrocławiu?

– Było wiele wspaniałych inicjatyw, które wywarły na mnie duże wrażenie, ale myślę przede wszystkim o Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie – wymienia Elisabeth Wolbers. – Będę zawsze pamiętała, jak ciepło mnie przyjęto we Wrocławiu, z jaką gościnnością – przyznaje. Dla mnie, jako konsula generalnego, imponujące było, jak mieszkańcy tego miasta obchodzą się z jego trudną przeszłością. Historia stała się impulsem, by budować przyszłość w duchu tolerancji – zwraca uwagę.

Elisabeth Wolbers żegna Wrocław jako konsul generalna Republiki Niemiec

Wrocław – miasto ulubione

Pani konsul przyznała, że ze wszystkich swoich placówek (m.in. w Toronto i Moskwie, to we Wrocławiu podobało jej się najbardziej). – To miejsce szczególne, w którym polsko-niemieckie relacje i bliskie sąsiedztwo odgrywają niebagatelną rolę. Będzie mi Wrocławia bardzo brakowało – dodała Elisabeth Wolbers. Jej kolejną pracą będzie departament kultury w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie, gdzie zajmie się zagadnieniami dotyczącymi międzynarodowej polityki kulturalnej. Zamierza jednak, od czasu do czasu, przyjeżdżać do Wrocławia.

Nowa konsul generalna w sierpniu

Do końca sierpnia obowiązki konsul generalnej przejmie jej zastępczyni, Christiane Botschen. Od końca sierpnia obowiązki konsul generalnej Republiki Niemiec we Wrocławiu przejmie Ulrike Knotz, dotychczasowa ambasador w Macedonii, Bośni i Hercegowinie oraz Mołdawii.