To kolejny etap działań prowadzonych w ramach programu „Bezpieczny Wrocław”. W połowie stycznia miasto przekazało już 700 czujek tlenku węgla mieszkańcom, łącząc dystrybucję urządzeń z kampanią informacyjną na temat zagrożeń związanych z czadem oraz zasad bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczych.
Czujki czadu dla mieszkańców Wrocławia
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem niewidocznym i bezwonnym. Jego obecności nie da się wyczuć, a zatrucie może nastąpić bardzo szybko i mieć tragiczne skutki. W trwającym sezonie grzewczym we Wrocławiu odnotowano już blisko 50 zdarzeń związanych z obecnością tlenku węgla.
Aby temu zapobiec, Wrocław kontynuuje rozpoczętą w styczniu br. akcję rozdawania mieszkańcom czujek czadu. Tym razem otrzymają je osoby korzystające ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni dostarczą urządzenia bezpośrednio do domów seniorów, osób samotnych oraz rodzin korzystających z pieców lub urządzeń gazowych.
Czujka nie eliminuje źródła zagrożenia, ale w porę ostrzega o niebezpieczeństwie. Alarm daje to, co w takiej sytuacji najcenniejsze – czas na reakcję i bezpieczną ewakuację. A czas w przypadku zatrucia czadem ratuje życie. Jedno z pierwszych urządzeń trafiło do pana Włodzimierza.
Dzisiaj otrzymałem czujnik czadu i jestem bardzo zadowolony. Dzięki niemu czuję się bezpieczniej i bardzo dziękuję za to urządzenie.Włodzimierz, mieszkaniec rejonu Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 5
Edukacja jest równie ważna
Przekazaniu urządzeń towarzyszy również element edukacyjny. Razem z czujkami mieszkańcy otrzymują ulotki z dokładną instrukcją montażu, zasadami użytkowania oraz wskazówkami dotyczącymi konserwacji i wymiany baterii.
Pracownicy socjalni podczas wizyt wyjaśniają, gdzie najlepiej zamontować urządzenie oraz jak sprawdzać jego sprawność, aby rzeczywiście zwiększało poziom bezpieczeństwa w domu.
Uważamy, że taki czujnik czadu powinien mieć każdy mieszkaniec Wrocławia, który posiada piec gazowy lub węglowy, może im to po prostu uratować życie.Agnieszka Wojkowska-Kęsicka, zastępca kierownika Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 5 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Galeria zdjęć
Przeglądajmy instalacje gazowe
Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym zależy nie tylko od sprawnych urządzeń, ale także od regularnych przeglądów instalacji kominowych i wentylacyjnych oraz zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
Czujka tlenku węgla to niewielkie urządzenie, które może zdecydować o czyimś życiu – dlatego tak ważne jest, by znalazła się w każdym domu, w którym używany jest piec lub urządzenia gazowe.