wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas we Wrocławiu

fot. Caritas Wrocław

Po wakacyjnej przerwie swoją działalność wznawiają dwa Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas we Wrocławiu. Dzieci mogą tam bezpiecznie odpocząć po zajęciach szkolnych, odrobić zadanie domowe czy wspólnie przeciwdziałać złym nawykom i uzależnieniom.

Reklama

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prowadzi dwa Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas dofinansowane przez Gminę Wrocław. To nie są wszystkie dzieła tego typu, ponieważ Parafialne Zespoły Caritas i same parafie prowadzą kilka podobnych placówek na terenie archidiecezji wrocławskiej.

– W Klubowych Centrach Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas jest czas na naukę oraz na zabawę, ale chyba najważniejsze, to czas na ciepły posiłek, który otrzymują dzieci – mówi Michał Brzezicki, kierownik Klubów.

Dzieci, które korzystają z Centrów Klubowych są wybierane przez Ośrodek Pomocy Społecznej, pedagogów szkolnych lub wychowawców. Czasami są również zapisywane po prostu na prośbę rodziców. Co ważne, dzieci mogą zgłosić się także samodzielnie. W każdym jednak przypadku opiekun prawny musi wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach.

– Klubowe Centrum to miejsce, w którym dzieciaki mogą bezpiecznie odpocząć po zajęciach szkolnych, odrobić zadania domowe czy wspólnie się pobawić. Tam też realizujemy szereg programów profilaktycznych i prewencyjnych, które mają przeciwdziałać złym nawykom czy uzależnieniom – podkreśla kierownik Klubów.

W programie Klubów znajduje się wiele aktywności związanych z wychowaniem młodych ludzi. Opiekunowie nie skupiają się tylko na pomocy w nauce, ale także starają się rozwijać umiejętności podopiecznych na zajęciach plastycznych, muzycznych czy teatralnych. Zapewniają dzieciom udział w aktywnościach turystycznych i rekreacyjnych. W planowaniu im czasu uwzględniają treści terapeutyczne, imprezy okolicznościowe, wycieczki, czy wyjścia do kin, teatrów i muzeów.

– Centrum to miejsce spotkania, zabawy i nauki, ale także miejsce bycia ze sobą pod okiem wychowawców mających doświadczenie w pracy z dziećmi ze środowisk dotkniętych ubóstwem – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Nie brakuje również specjalistycznych warsztatów dla dzieci, które mają pomóc im w radzeniu sobie ze stresem czy agresją. Podopieczni poznają także metody rozwiązywania konfliktów, zachowań w trudnych sytuacjach, budowania poczucia własnej wartości czy biorą udział w treningach asertywności.

–  Dla nas bardzo ważne jest, aby dzieci przychodząc na nasze zajęcia mogły wynieść z nich dobre wzorce zachowań i relacji międzyludzkich. To często też pierwsze w życiu wyjście do filharmonii czy udział w warsztatach teatralnych – zaznacza rzecznik wrocławskiej Caritas Paweł Trawka.

Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas stawiają także na współpracę z opiekunami prawnymi dzieci - w głównej mierze poprzez indywidualne rozmowy. Osoby, które chcą uzyskać informacje o zapisach czy przebiegu zajęć, mogą osobiście przyjść do klubów, w godzinach otwarcia:

  • Klub przy ul. Słowiańskiej otwarty jest od poniedziałku do piątku. w godzinach 14.00 - 18.00
  • Klub przy ul. Jemiołowej otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.30 - 17:30.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama