4. 21 kwietnia Jubileusz 90-lecia Maślic

Maślice świętują jubileusz 90-lecia włączenia osiedla w granice administracyjne Wrocławia. Z tej okazji przez cały dzień na wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających Maślice czeka wiele atrakcji.

Dokładnie 1 kwietnia 2018 r. zachodnie osiedla Wrocławia obchodziły Jubileusz 90-lecia włączenia w granice administracyjne miasta. W trzecią sobotę kwietnia zaplanowano wielkie święto Maślic, które oficjalnie rozpocznie się o godzinie 14.00.

Atrakcje na 90-lecie

W programie przewidziano wiele atrakcji, w tym m.in. poszukiwanie skarbów i odkrywanie historii osiedla i Wrocławia Zachodniego, hymn maślicki w wykonaniu chóru osiedlowego Con Amore, występy artystyczne, prezentację Krasnala Maślarza, pokazy mody oraz animacje i gry, specjalną wioskę Bractwo Zamku Grodno (nauka rzucania toporem, strzelania z łuku oraz pokaz, jak kiedyś wyglądała kuźnia) i prezentację, jak żyło się w XX-wiecznym Breslau, czy koncert zespołu DOLNA Ługowina BAND. Do tego zabawa, muzyka, poczęstunek oraz tańce, a to wszystko w trzech przenikających się światach z XVII, XIX i XXI wieku.

Jubileusz 90-lecia Maślic

Eventy / Jarmarki / Piknik
Termin 21 kwietnia 2018 od 12:00 do 19:00

Miejsce Tereny zielone przy stawie przy ul. Potokowej/Ślęzoujście.

Zobacz

Ponadto podczas jubileuszu będzie można skosztować specjalnie przygotowane na tę okoliczność przez Winnicę Moderna wino oraz piwo z okolicznościową etykietą Krasnala Maślarza z Browaru Profesja.

Bieg Odkrywców

Zanim rozpocznie się oficjalna część obchodów, swoją formę oraz wiedzę z historii będą mogli sprawdzić uczestnicy specjanego Biegu Odkrywców (dystans 10 km), który wystartuje o godz. 12.00 na grobli Pilczycko-Prackiej przy ul. Potokowej/Ślęzoujście (wały nad Odrą na terenie Maślic i Pracz Odrzańskich).

Bieg Odkrywców na Maślicach

Wydarzenia sportowe / Zawody
Termin 21 kwietnia 2018 12:00

Miejsce Tereny zielone przy stawie przy ul. Potokowej/Ślęzoujście

Zobacz

Bieg wyróżnia się wśród innych biegów testem historycznym, który wpływa na jego końcową klasyfikację. Test dotyczy historii Maślic oraz Pracz Odrzańskich. Formularz zgłoszeniowy, regulamin biegu oraz więcej informacji dostępnych tutaj.

Krasnal Maślarz stanie na Maślicach

Od lutego na Maślicach trwała również akcja #razemdlakrasnala, w ramach której mieszkańcy oraz przyjaciele Maślic mieli w sumie pokonać 1928 km pieszo lub biegiem i 2018 km rowerem. Nagrodą będzie krasnal, który podczas świętowania jubileuszu stanie na osiedlu.

– Oficjalnie możemy potwierdzić, że udało nam się już przebiec i przejechać wymagane kilometry. W poniedziałek 16 kwietnia, biegacze dołożyli ostatnie 10 km. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy na odsłonięcie Maślarza na Maślicach w najbliższą sobotę – informuje Sławomir Czerwiński, przewodniczący Zarządu Osiedla Maślice.

Przypomnijmy. Akcja #razemdlakrasnala to wspólny pomysł Rady Osiedla Maślice i dewelopera PCG. Dlaczego wrocławianie mieli pokonać dokładnie 1928 km pieszo i 2018 km rowerem?

– 1 kwietnia 1928 r. Maślice zostały włączone w granice administracyjne Wrocławia. Obecnie w 2018 r. mamy więc dokładnie 90 lat od tamtego wydarzenia. Uznaliśmy, że te dwie ważne dla osiedla daty posłużą nam do określenia liczby kilometrów, jaką wszyscy mamy do pokonania, zanim krasnal na stałe stanie na Maślicach – wyjaśniał Sławomir Czerwiński.

Więcej o akcji przeczytasz tutaj.