3. Wybory do europarlamentu 2014 Wrocław
  4. Zasady głosowania w wyborach do Europarlamentu

Zasady głosowania

Zasady głosowania w wyborach do Europarlamtu są jasne. Głosować można tylko na jedną listę kandydatów. Stawiamy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Postawienie znaku „x” w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list, lub niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Kto może głosować w wyborach do Europarlamentu

Prawo udziału w głosowaniu przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Nie mogą głosować osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.

Głosujemy tam, gdzie jesteśmy w rejestrze wyborców, a więc nie zawsze jest to miejsce w którym jesteśmy zameldowani. Od 4 maja można sprawdzić czy jesteśmy w spisie wyborców we Wrocławiu, można to zrobić w Centrach Obsługi Mieszkańca:

• COM Nr I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 17.15
  • COM Nr II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 17.15
  • COM Nr IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach 8.00 do 15.15

Studenci i przebywający czasowo we Wrocławiu

Do 20 maja można dopisać się spisu wyborców we Wrocławiu. Po 20 maja wyborca musi mieć zaświadczenie o prawie do głosowanie, które uzyska w swojej gminie.

Gdzie głosować

Zwykle tam, gdzie głosowaliśmy dotychczas. We Wrocławiu są 302 obwody (lokale wyborcze) – 277 stałych i 25 odrębnych w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych czy aresztach. Uwaga – nowy 143 obwód stały powstał w świetlicy "Cztery pory roku" przy ul. R. Wagnera na Jagodnie. Obwody głosowania można sprawdzić od 26 kwietnia na wywieszonych na terenie miasta obwieszczeniach. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. od 7.00 do 21.00.

Adres lokalu wyborczego można znaleźć też korzystając z naszej wyszukiwarki lokali wyborczych

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Wyborcy, którzy w dniu wyborów (25 maja) będą przebywać poza miejscem zamieszkania, w tym za granicą, mają do wyboru kilka możliwości, aby oddać głos.

Do 23 maja (piątek) w swoim urzędzie gminy można odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Osoba, której wydano takie zaświadczenie, zostanie ze spisu w danej gminie skreślona. Natomiast w dniu wyborów po okazaniu zaświadczenia będzie mogła oddać głos w dowolnej komisji.

Do 20 maja (wtorek) można wnioskować o dopisanie do spisu wyborców w dowolnej gminie. To rozwiązanie przewidziano dla osób, które przez dłuższy czas przebywają poza miejscem stałego zamieszkania, a także dla osób bezdomnych. We wniosku kierowanym do urzędu gminy należy podać: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL (w przypadku obywatela UE nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości) a także adres zamieszkania.

Głosowanie przez pełnomocnika 2014

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w gminie, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 15 maja. Wnioski dosępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UM.

Wnioski o wpis do rejestru wyborców, dopisanie do spisu wyborców, udostępnienie spisu wyborców, zaświadczenie o prawie do glosowania należy składać w Centrach Obsługi Mieszkańca:

• COM Nr I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 17.15
  • COM Nr II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 17.15