4. IMGW ostrzega przed burzami we Wrocławiu. Zagrzmi w sobotę 11 maja
Przechodzień skryty pod parasolem czekający przy przejściu dla pieszych. Zdjęcie archiwalne, ilustracyjne Tomasz Hołod

W sobotę 11 maja we Wrocławiu prognozowane są burze. Zagrzmieć może już około południa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW na sobotę 11 maja

• Burze, stopień 1
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia 80%
  • Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Możliwy grad.
  • Ostrzeżenie jest ważne od godz. 12.00 do 20.00 w sobotę 11 maja 2024.

Z podobną pogodą należy się dziś liczyć w większości powiatów Dolnego Śląska.

Oto porady policjantów (ze strony policja.pl), jak zachować się w trakcie burzy.

Co robić, gdy burza złapie cię w terenie. Przeczytaj!

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:

• Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.