°C Pogoda we Wrocławiu

4. Ile kosztuje Wrocław w 2023 roku? [NOWY BIULETYN]

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie jednego dziecka w przedszkolu publicznym albo ucznia w szkole podstawowej? Jaki jest koszt budowy placu zabaw czy siłowni plenerowej? Odpowiedzi na te i inne pytania zebraliśmy w cenniku Wrocławia, który publikujemy w nowym numerze biuletynu. Podajemy konkretne przykłady, ile i na co miasto wydaje pieniądze. Zachęcamy także do udziału w imprezach plenerowych w najbliższy weekend.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr 15-128-2023.pdf from Wroclaw
Powstał również kalkulator mieszkańca, dzięki któremu można sprawdzić, jaka część podatku jest przeznaczona na finansowanie oświaty, kultury czy bezpieczeństwa. O czym jeszcze można przeczytać w biuletynie?

Hala Stulecia zaprasza pod Iglicę i fontannę

Kopalnia Złota w Złotym Stoku, podziemne miasto Osówka, zamek Świny i jego zbrojni – byliście już tam? Przyjdźcie w weekend pod Iglicę przy Hali Stulecia na plenerowe Otwarcie Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku. Oprócz prezentacji będą koncerty i goście specjalni. Początek swojego sezonu odtryska fontanna.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Bistro przy Pergoli do 4 maja działa weekendowo, ale od 5 maja - codziennie fot. Hala Stulecia
Bistro przy Pergoli do 4 maja działa weekendowo, ale od 5 maja - codziennie

Jak projektować miasta w dobie kryzysu?

Ponad 100 osób z 15 krajów Europy, ekspertów w zakresie urbanistyki, finansowania rozwoju miast, polityk unijnych, przedstawicieli władz lokalnych, weźmie udział 24-26 kwietnia w międzynarodowej konferencji METREX we Wrocławiu.

Czytaj na s. 4

Na Jagodno pojedzie ekspresowy autobus

To początek ważnej zmiany dla mieszkańców południowego Wrocławia i dojeżdżających z sąsiednich miejscowości. Najpóźniej za dwa lata podróż komunikacją miejską od pętli na wysokości ul. Kajdasza do dworca głównego zajmować będzie zaledwie kilkanaście minut.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Wydzielona trasa autobusowa powstanie wzdłuż ulicy Buforowej, w miejscu, gdzie teraz jest trawnik fot. Tomasz Hołod

Ile kosztuje Wrocław w 2023 roku?

Tegoroczne wydatki miasta zaplanowano na poziomie 6,4 mld zł. Najwięcej funduszy zostanie przeznaczonych na wrocławską oświatę i opiekę, komunikację zbiorową, rozbudowę i utrzymanie dróg publicznych oraz ochronę środowiska. Na co idą dokładnie Twoje pieniądze? Bez skomplikowanych tabel i wykresów znajdziecie te informacje w cenniku Wrocławia.

Czytaj na s. 10-11

Przyjdź na Polanę Popowicką zagrać w grę miejską

Trasa tramwajowa przez Popowice to nie tylko łatwiejsze dotarcie dla 15 tysięcy mieszkańców do centrum Wrocławia. To także 230 nowych drzew, 2 kilometry zielonego torowiska, w przyszłości zielone przystanki i już teraz wygodne trasy rowerowe. Inwestycja zostanie otwarta za miesiąc, ale już teraz wybierz się na grę terenową do pobliskiego parku.

Powiększ obraz: Mapa pikniku rodzinnego z grą terenową WCRS
Mapa pikniku rodzinnego z grą terenową

Po przerwie wyścigi konne wracają na Partynice!

Od ostatniego mityngu rozegranego na partynickim hipodromie minęło pół roku. Ale w niedzielę 23 kwietnia, podczas inauguracji sezonu wyścigowego, na fanów będzie czekało znów sporo emocji – 8 gonitw, a poza tym: pokazy konne, przejażdżki na kucykach, zawody Hobby Horse, wyścigi konne VR i zwiedzanie stajni z przewodnikiem.

Czytaj na s. 15

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

GĄDÓW – POPOWICE POŁUDNIOWE: Konkurs o mundialu w Zespole Szkół nr 20

Szybka rozgrzewka, piłkarski poker – 15 śmiałków z trzech szkół wystartowało w Konkursie Wiedzy o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Zespole Szkół nr 20 przy ul. Kłodnickiej. Puchar zdobyła SP 118 z bulwaru Ikara.

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Remont MDK przy Kołłątaja potrwa 7 miesięcy

Wyłoniono wykonawcę remontu Młodzieżowego Domu Kultury im. Mikołaja Kopernika przy ul. Kołłątaja 20. Od października 2021 r. dzieci uczęszczają na zajęcia w 11 innych lokalizacjach, ale po remoncie będą mogły wrócić do swojego domu kultury.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Dołącz do sprzątania brzegów Odry
  • Nowa plaża miejska: Beach Bar Port Węglowy
  • Rozpoczął się remont przejścia na rondzie Reagana
  • Inwestuj w naszą planetę nie tylko w Dzień Ziemi
  • Wrocław i Kobierzyce o rozwoju lokalnego biznesu
  • Esperanto jest dla każdego! Gdzie się go nauczyć?
  • Rzemieślnicy z Nadodrza w niezwykłym fotoprojekcie
  • Wytrop ślady swojego miasta w poezji i prozie
  • Amerykański sen młodych piłkarek Śląska
  • Weź udział w zawodach na... na hulajnodze