4. Hydropolis obchodzi swoje 4 urodziny

To już cztery lata odkąd 5 grudnia 2015 roku wrocławianie otrzymali przedwczesny prezent mikołajkowy – Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Ośrodek łączy ze sobą edukację i wiele zabawy, dlatego jest odpowiedni dla osób w każdym wieku.

Hydropolis zostało wielokrotnie nagradzane przez różne instytucje. Nasz czterolatek nie próżnuje i zachwyca zarówno pod kątem architektury, działalności podstawowej, jak i eventowej. W 2017 roku otrzymał tytuł najlepszego obiektu eventowego w prestiżowym konkursie MP Power Awards.

Budowla przy ul. Na Grobli zdobyła już łącznie 10 nagród, m.in. tytuł najlepszej atrakcji dla dzieci 2018 roku wg portalu dzieckowpodrozy.pl, Cud Polski 2016 National Geographic Traveler czy nagrodę publicznośći Copper in Architecture Awards 2017

Czym zachwyca Hydropolis?

Przede wszystkim edukuje zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych na temat najważniejszej substancji planety Ziemi i każdego człowieka  – wody. Jej obecności w religii i sztuce poświęcono nawet osobną część wystawy, która pokazuje nam, jakie motywy były z nią związane. Z kolei multimedialne ekspozycje przybliżają zagwozdki związane z „substancją życia”.

Wystawy składają się z kilku stref tematycznych, w których można m.in. zobaczyć projekcję o powstaniu wody na ziemi, zasiąść za sterami batyskafu lub obejrzeć dziesiątki modeli łodzi i statków. Dla przykładu, na wystawie o morskich stworach stajemy oko w oko z głębinowymi stworzeniami, takimi jak rekiny. Można też pójść dalej i zostać gromowładnym, który wywołuje własną burzę z piorunami.

Oprócz tego dostępne są przeróżne gry interaktywne. Przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale też dla starszych osób, które miałyby ochotę popływać z delfinami albo odkrywać tajemnice dna morskiego.

Hydropolis

Wystawa / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin bezterminowo

Miejsce Hydropolis. Centrum wiedzy o wodzie

Prawie pełnoletni zabytek

Zanim przy ul. Na Grobli powstało słynne Hydropolis budynek był XIX-wieczny podziemnym zbiornikiem wody czystej o powierzchni 4000 m².  Od 2002 roku znajduje się na liście zabytków. Budowla pełniła swoją funkcję od 1893 r. do 2011 r., a po przeprowadzeniu remontu i rewitalizacji, budynek przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej.

W lipcu 1997 roku miała miejsce powódź tysiąclecia. Całe centrum i północ Wrocławia zostały zalane wodami powodziowymi Odry i Widawy – 40 % miasta znalazło się pod wodą. Wizualizacje tego historycznego momentu możemy zobaczyć tylko i wyłącznie na wystawie „Miasto i woda”.

Atrakcje dla każdego

Centrum Edukacji Ekologicznej organizuje warsztaty dla uczniów szkół i przedszkoli. Dzieci mogą dowiedzieć się, jaki skład ma powietrze, jak długie jest ludzkie jelito, czy jak otrzymać barwniki ze składników użytku domowego. Natomiast młodzież może dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze o witaminie C i sprawdzić ilość kwasu askorbinowego w produktach spożywczych. To tylko kilka propozycji, a na stronie organizatora można znaleźć ich jeszcze więcej.

Czy wiesz, że długość sieci wodociągowej we Wrocławiu wynosi 1970 kilometrów, czyli tyle samo co odległość z Wrocławia do Madrytu? Albo, że na dnach mórz i oceanów spoczywa około 2 milionów wraków? Czy wiesz o tym, że każdego dnia wydychając powietrze, pozbawiamy nasz organizm 500 ml wody? Takie właśnie ciekawostki prezentuje nam Hydropolis. Jeśli ich nie znałeś, to wizyta w tym miejscu na pewno będzie niezapomniana i dowiesz się wielu interesujących rzeczy.

Ceny biletów

Bilety indywidualne (do 9 osób):

• Bilet normalny - 27 zł/os.
  • Bilet ulgowy - 18 zł/os.
  • Bilet rodzinny - 72 zł/rodzina (2 dorosłych + maksymalnie 2 dzieci)
  • Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny - 72 zł/rodzina (2 dorosłych z co najmniej 3 dzieci; kolejne dzieci - wstęp bezpłatny)
  • Bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny - 23 zł/os.
  • Bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny - 15 zł/os.
  • Bilet normalny z kartą URBANCARD PREMIUM - 23 zł/os.
  • Bilet ulgowy z kartą URBANCARD PREMIUM - 15 zł/os.

Bilety grupowe (+10 osób):

• Bilet normalny - 23 zł/os.
  • Bilet ulgowy - 17 zł/os.
  • Bilet dla opiekuna - bezpłatny/10 os.
  • Dla dzieci w wieku do lat 3 wstęp jest bezpłatny.

Kaja Czerkiewska