4. Senatorzy RP przyjechali na obrady do Wrocławia. Otworzyli wystawę o historii polskiego Senatu
Senatorzy RP otwierają wystawę poświęconą Senatowi przy pomniku Fredry fot. Grzegorz Rajter
Senatorzy RP otwierają wystawę poświęconą Senatowi przy pomniku Fredry

„Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP” – to tytuł wystawy, którą od 2 do 24 czerwca można oglądać na wrocławskim Rynku. Jej otwarcia dokonała Barbara Zdrojewska, przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. Potem komisja przeszła na posiedzenie wyjazdowe do sali sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach.

Wystawa we Wrocławiu w stulecie historycznego posiedzenia Senatu

Jestem niezwykle wzruszona, że w tym miejscu, pod ratuszem wrocławskim, możemy gościć wystawę poświęconą historii Senatu, a także senatorów, ludzi kultury i samorządowców
Barbara Zdrojewska

Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu wyjaśnił, że wystawa została przygotowana na stulecie pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej (28 listopada 1922 roku). – Okrągła rocznica tego wydarzenia jest świetną okazją do prezentacji Senatu, a także jego dorobku w ciągu ostatnich stu lat – stwierdził.

Powiększ obraz: Senacka komisja wyjazdowa we Wrocławiu fot. Grzegorz Rajter
Senacka komisja wyjazdowa we Wrocławiu

Ekspozycja „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP” została przygotowana we współpracy z historykiem prof. Jerzym Kochanowskim. Obrazuje Senat zarówno II RP, jak i Senat I RP oraz Senaty z czasów rozbiorowych.

Jest to ogromny honor dla nas móc dzisiaj gościć komisje kultury środków przekazu we Wrocławiu, jak również móc inaugurować otwarcie tej wystawy
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

– Jesteśmy zaszczyceni tym, że honorowymi obywatelami Wrocławia jest dwójka obecnych tutaj z nami senatorów i cieszymy się, że będziemy mogli wymienić doświadczenia.

Wystawa o Senacie RP we Wrocławiu do 24 czerwca

Wystawa przedstawiająca historię Senatu RP stanęła przy pomniku Aleksandra Fredry. Można ją oglądać do 24 czerwca, czyli Święta Wrocławia. W tym dniu senator Alicja Chybicka odbierze honorowe obywatelstwo naszego miasta.

Otwarcie wystawy poprzedziło posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. Jej tematem była „Rola mecenatu samorządu terytorialnego w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na przykładzie Wrocławia i Dolnego Śląska.” W programie znalazło się wystąpienie Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu RP, Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia i Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha.