4. Znamy hasło tegorocznego Dnia Życzliwości: Wróćmy do Życzliwości!
Andrzej Tylkowski w kolorowej peruce z planszą #Życzliwość (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Hołod

Dzień Życzliwości obchodzimy 21 listopada. We Wrocławiu już osiemnasty raz. Celem święta jest promowanie pozytywnych zachowań i pokazanie, że nasze miasto otacza dobra energia.

Na świecie historia Dnia Życzliwości sięga 1973 roku. To właśnie wtedy dwaj Amerykanie poruszeni ówczesną wojną między Izraelem a Egiptem doprowadzili do ustanowienia World Hello Day – Światowego Dnia Życzliwości. Chcieli uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat.

Ich pomysł przyjął się, a święto rozprzestrzeniło się na 180 krajów. Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym zaczęto je obchodzić.

Rok 2023 dobitnie przypomina nam, jak ważne są wartości promowane 21 listopada

W obliczu wciąż trwającego konfliktu w Ukrainie i kolejnego w Izraelu widzimy, że gdy przestają się liczyć dobra wola i zrozumienie – świat idzie w złym kierunku. Musimy więc wrócić do źródła i odbudować życzliwość w kontaktach międzyludzkich. Hasło tegorocznego Dnia Życzliwości we Wrocławiu brzmi „Wróćmy do życzliwości!”.

Dzień życzliwości 2023. Jak świętować?

Po prostu bądźmy przyjaźni. Pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych, uprzejmi. Integrujmy się.

Od czego zacząć? Na początek pozdrówmy 10 osób, życząc im udanego Dnia Życzliwości. Pamiętajmy – drobne gesty wiele znaczą. Nie tylko „robią nam dzień”, ale i pomagają nabrać dystansu do problemów, a wtedy wszystko widzimy we właściwych proporcjach.

W ramach obchodów święta mieszkańcy mogą jak zwykle liczyć na wiele imprez, o których będziemy informować na bieżąco. Będą wydarzenia kulturalne, kulinarne, warsztaty plastyczne, spotkanie z psychologiem i wiele innych.

Grafiki Andrzeja Tylkowskiego. Dzień Życzliwości we Wrocławiu.

Na ulicach miasta zagoszczą charakterystyczne grafiki Andrzeja Tylkowskiego pełne „fruwających”, uśmiechniętych postaci, które tego dnia opanują Wrocław. Co roku widać je na plakatach, citylightach i przystankach tramwajowych.

Dla tych, którzy chcą wcześniej przygotować się do świętowania, mamy tegoroczny projekt graficzny do samodzielnego wydruku:

Przede wszystkim jednak nie zapominajmy o najważniejszym – nie musimy czekać do 21 listopada, by dzielić się życzliwością. Zacznijmy już teraz!

Źródło: materiały organizatorów