wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fundacja „Weź pomóż” stworzy jadłodajnię dla potrzebujących
Fundacja „Weź pomóż” stworzy jadłodajnię dla potrzebujących

Wrocławska fundacja „Weź pomóż” wielokrotnie pokazała, że warto pomagać potrzebującym. Po lodówkach społecznych przyszedł czas na stworzenie jadłodajni, która nie tylko nakarmi potrzebujących, ale też będzie miejscem wytchnienia dla tych osób.

Reklama

W styczniu przy ul. Poznańskiej powstanie miejsce, które będzie stołówką społeczną, biblioteką oraz miejscem spotkań mieszkańców. Jak mówi założyciel fundacji „Weź pomóż” Jan Piontek, będzie to miejsce otwarte dla wszystkich. 

– Działając społecznie, trzeba słuchać ludzi, to pozwala poznać ich potrzeby. Rozmawiając z osobami, które zgłaszają się do fundacji, mogę zapewnić im środki, które ułatwią im codzienne działanie. Ja zawsze marzyłem o stworzeniu takiego miejsca, teraz mam taką możliwość i już nie mogę się doczekać chwili, kiedy to miejsce wypełni się ludźmi – opowiada Jan Piontek.

Lodówki społeczne, które powstały z inicjatywy fundacji „Weź pomóż”, stały się rodzajem edukacji o niemarnowaniu jedzenia. Mieszkańcy chętnie oddają do nich produkty i posiłki, których sami nie są w stanie zjeść, a dla osoby potrzebującej mogą zapewnić kolację. Fundacja chce nauczyć swoich podopiecznych, jak nie marnować jedzenia i zrobić pełnowartościowe dania z najprostszych produktów.

– Do współpracy zaprosiliśmy kucharzy, ma przyjechać do nas grupa z Francji. Pokażą, w jaki sposób zrobić coś z niczego, jak nie marnować jedzenia i w jaki sposób wykorzystać produkty spożywcze, które często są już wyrzucane w gospodarstwach domowych czy restauracje, a nadal nadają się do spożycia – zapowiada Jan Piontek

Jan Piontek 30 Kreatywnych Wrocławia

Jak można pomóc fundacji?

Wolontariusze każdego dnia działają w fundacji „Weź pomóż”, jednak aby móc pomagać, fundacja potrzebuje wsparcia.

– Otaczają mnie niesamowici ludzie, którzy pomagają mi tworzyć fundację. Miasto zadeklarowało, że fundacja nie będzie musiała opłacać czynszu za lokal, w którym będzie jadłodajnia, będziemy płacić tylko za media, z czego bardzo się cieszę. Obecnie potrzebujemy garnków, w których będziemy mogli przygotowywać posiłki, przydałaby się chłodnia do przechowywania jedzenia – mówi Jan Piontek.

Fundacja obecnie zbiera na autochłodnię, pieniądze można wpłacać na stronie zrzutka.pl crowdfundingowej.  

Jeszcze więcej dobra

Fundacja „Weź pomóż” wraz z Wrocławskim MPK zorganizuje akcję zbiórki żywności dla potrzebujących. Przed pętlami tramwajowymi pojawią się kosze, do których będzie można wrzucić jedzenie, które następnie zosyanie przekazane do potrzebujących.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl