wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Cenne przedsięwzięcie Fundacji Jagoda. Warto je wspomóc!

Osobista tragedia dała im impuls do działania. Założyciele Fundacji Jagoda postanowili pomagać osobom, które uległy poparzeniom. Dziś są w trakcie tworzenia we Wrocławiu Centrum Rehabilitacyjnego – w lokalu udostępnionym przez miasto. Koszty remontu, a także wyposażenia placówki spadły na barki pracowników Fundacji. Muszą się z tym uporać do końca tego roku. Obecny koszt inwestycji to 384 tys. zł, potrzeba jeszcze 174 tys. 

Reklama

Jagoda Pachota była radosną, pełną marzeń i planów na przyszłość młodziutką dziewczyną. Niestety, w wypadku, podczas którego zapalił się samochód, doznała ciężkich poparzeń, które objęły 55% powierzchni jej ciała. Po kliku tygodniach walki o życie Jagody, dziewczynka zmarła.

W 2009 r. powstała fundacja jej imienia – z potrzeby serca, jako wyraz pamięci jej najbliższych, ale i z myślą o tych wszystkich, którym można pomóc –  osobom poparzonym i cierpiącym na powikłanie w wyniku choroby oparzeniowej. Od kilku lat więc Fundacja Jagoda im. Jagody Pachoty refunduje leczenie i rehabilitację, w tym leki i ubrania uciskowe, dzieciom i dorosłym z całej Polski – ofiarom poparzeń cieplnych, elektrycznych i chemicznych. Wielu z nich miało poparzone drogi odechowe i nadal przechodzi przez kosztowną rehabilitację i przeszczepy skóry.

Jedna z najnowszych podopiecznych fundacji to Pola, na którą kelner wylał gorącą zupę, co spowodowało poparzenia 23% ciała dziewczynki. Dziecko przeszło kilka zabiegów, nosi teraz uciskowy gorset, miejsca, gdzie tworzą się blizny, smarowane są silikonową maścią. Pola jest poddawana rehabilitacji, by zapobiec tworzeniu bliznowca, po lewej stronie klatki piersiowej, ograniczającemu ruchomość w barku, źródło: materiały Fundacji

Fundacja nacisk kładzie także na edukację – przekazując wiedzę o tym, na czym polega choroba oparzeniowa, jak reagować i pomagać osobom, które uległy różnym poparzeniom – współpracując przy tym z najprężniejszymi polskimi ośrodkami, leczącymi oparzenia.

„Jagoda” dąży do tego, aby w jednym z wrocławskich szpitali otworzono oddział dedykowany dla osób poparzonych obecnie wrocławianie wożeni są do innych miast.

Centrum ważne dla miasta i Dolnego Śląska

W Polsce jest tylko pięć ośrodków, które pomagają osobom poparzonym. Na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego takiego miejsca. Średnia długość gojenia się ran po oparzeniach to dwa lata, NFZ refunduje zaś tylko niewielką część procesu leczenia i rehabilitacji, dlatego większość czasem ogromnych kosztów z nimi związanych spada na samych potrzebujących i ich rodziny.

Ważny i szczytny cel, jaki pracownicy Fundacji Jagoda chcą zrealizować, to uruchomienie we Wrocławiu – Centrum Rehablilitacyjnego dla Osób Poparzonych, które zaoferuje poszkodowanym i ich rodzinom znaczące wsparcie, czyli: poradnię psychologiczną, gabinet masażu blizn poparzeniowych, gabinet rehabilitacji ogólnoustrojowej metodami niekonwencjonalnymi oraz możliwość korzystania z komory hiperbarycznej, która przyspiesza i poprawia mechanizmy gojenia się ran.

Pod opieką Jagody są najmłodsi w różnym wieku, źródło: mat. Fundacji

Droga do Centrum skróciła się znacznie po tym, jak gmina Wrocław przekazała Fundacji lokal, w którym Centrum mogłoby działać. Musi on jednak zostać wyremontowany i wyposażony już środkami i siłami Jagody, na co jest czas do końca grudnia br. 

Trwa zbiórka publiczna, którą można wesprzeć, przekazując darowiznę na konto Fundacji (nr rachunku: 78 2490 0005 0000 4530 3670 0568) lub lub poprzez adres na zrzutka.pl.

Jakie przychody ma Fundacja Jagody i skąd pochodzą

Poniżej wymienione są kwoty przeznaczane dla podopiecznych Fundacji w poszczególnych latach oraz fundusze, które ma ona do dyspozycji.

 • 2010 – przychody 820,00 zł (brak podopiecznych)
 • 2011 – przychody 3633,00 zł: 1 podopieczny, ok. 50% przychodów
 • 2012 – przychody 22076,00 zł: 10 podopiecznych;ok. 70% przychodów
 • 2013 – przychody 98 419,00 zł: 17 podopiecznych, ok. 75% przychodów
 • 2014 – przychody 113 983,00 zł; 29 podopiecznych, ok. 70% przychodów
 • 2015 – przychody 121 438,00 zł: 45 podopiecznych, ok. 76% przychodów
 • 2016 – przychody 250 000,00 zł: 53 podopiecznych, ok. 80% przychodów
 • 2017 – przychody 504 527,00 zł: 61 podopiecznych, ok. 70% przychodów
 • 2018 – przychody 646 543,00 zł; 69 podopiecznych, ok. 72% przychodów
 • 2019 - przychody 909 066,00 zł; 70 podopiecznych, ok. 69% przychodów

Blizny po oparzeniach goją się, zależnie od przypadku, średnio w ciągu dwóch lat. Proces zdrowienia okupiony jest jednak bólem i cierpieniem, źródło: mat. Fundacji

Podstawowym źródłem przychodów Jagody jest 1% podatku ok. 93% (KRS: 0000342831, nr rachunku 78 2490 0005 0000 4530 3670 0568, AliorBank), z darowizn pochodzi ok. 6%, a ze zbiórek publicznych i kiermaszy 1% przychodów.

Na co są wydatkowane zdobywane fundusze

Nierefundowane przez NFZ są w większości: zabiegi poszpitalne (korekta blizn), laseroterapia, opatrunki uciskowe, maści i żele, rehabilitacja ogólnoustrojowa i specjalistyczna (na blizny). Dlatego Fundacja Jagody przekazuje swoje środki w taki sposób:

 • 60% zabiegi chirurgiczne na blizny, laseroterapia
 • 30% ubrania uciskowe, opatrunki, maści
 • 10% rehabilitacja
 • prowadzone akcje (edukacyjne, mikołajki itp.)

Do stałych projektów, prowadzonych przez wolontariuszy, należą: 

 • happening Dzień z Chorobą Oparzeniową, cyklicznie raz w roku na początku września w okolicach wrocławskiego Rynku: edukacja, szkolenia z pierwszej pomocy, zabawa; gra miejska (dotychczas 8 edycji począwszy od 2011 r.). Efekty: liczba osób przeszkolonych z pierwszej pomocy przedmedycznej związanej z oparzeniami łącznie ponad 2000 osób;
 • organizacja mikołajek w klinice Urologii i Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu – paczki dla dzieci, kolędy na żywo, Św. Mikołaj, elfy i pani Klaun (od 6 grudnia 2012).

W Kapitule Honorowej Fundacji Jagody zasiadają prof. dr hab. Jan Miodek i prof. dr hab. n.med. Dariusz Patkowski

W staraniach i działaniach wspierają fundację: Ratownictwo Medyczne, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Wrocławski Teatr Lalek. Oprócz głównego projektu, czyli uruchomienia Centrum Rehabilitacyjnego we Wrocławiu, na 2019 r. Jagoda planuje również: szkolenie ratownicze z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym przy oparzeniach, przeznaczone dla dorosłych i dzieci, dalsze wspieranie projektu dotyczącego konieczności posiadania gaśnicy proszkowej i działalność edukacyjną.

Wszystkie fundusze jakimi dysponuje fundacja to darowizny i podatek 1%. Na Centrum pozyskano od 3 instytucji znaczące wsparcie finansowe. Prowadzone są zbiórki publiczne przede wszystkim dedykowane dla konkretnych Podopiecznych, ale są organizowane też zbiórki publiczne na cele statutowe fundacji. Fundacja pozyskuje darowizny od firm. W związku z uruchomieniem nowego projektu OSP FIREBAG będzie pozyskiwać również sponsorów.

Projekt OSP Firebag

OSP FIREBAG jest dedykowany wszystkim jednostkom OSP z całego kraju. W miarę możliwości fundacja samodzielnie wyposaża jednostki w torby medyczne, które zawierają specjalistyczne opatrunki medyczne dedykowane wszystkim, którzy uległy zdarzeniu w wyniku którego doznali oparzeń.

Z uwagi na to, że zapotrzebowanie jest bardzo duże, a koszt jednej torby to aż 4 tys. zł fundacja potrzebuje wsparcia. Jest już długa lista chętnych OSP, którzy zgłaszają potrzebę na taką torbę. Dodatkowo watro pamiętać, że to jednostki OSP jako pierwsze są na miejscu zdarzenia i mając specjalistyczny sprzęt mogą uratować życie i zdrowie osób poszkodowanych i szybciej zareagować. Projekt OSP firebag, można wspomóc na stronie poprzez, którą prowadzona jest crowdfundingowa zbiórka pieniędzy: https://zrzutka.pl/t6hd8h.

Każdy może znaleźć w sytuacji, w której będzie potrzebował wsparcia w wypadku poparzenia. Warto przekazać 1% rocznego podatku Fundacji Jagody – organizacji pożytku publicznego, przypominamy: KRS: 0000342831, nr rachunku 78 2490 0005 0000 4530 3670 0568, AliorBank.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl