Finał remontu wieży kościoła na Piasku

Kościół pw. NMP na Piasku w trakcie remontu

We wtorek zniknęły rusztowania budowlane od kilku miesięcy przysłaniające południową wieżę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku.

Ekipy konserwatorskie na tym etapie miały dwa zadania. Pierwsze dotyczyło odnowienia i zabezpieczenia reliktów dekoracji architektonicznej na elewacji południowej wieży południowej świątyni. Ta część robót kosztowała 50 tys. zł. A 250 tys. zł z kasy miasta przeznaczono na kontynuację prac konserwatorskich przy elewacji wieży południowej.

Miasto Wrocław nie po raz pierwszy wsparło finansowo remont gotyckiej świątyni. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny to jeden z najbardziej znanych obiektów sakralnych we Wrocławiu. W 2014 r. na konserwację elewacji masywu wieżowego budowli z budżetu miasta wydano 500 tys. zł.

W tym samym roku zakończono renowację portalu z piaskowca przy wejściu głównym. Natomiast dwa lata wcześniej – w 2012 r., zakończył się gruntowny remont dachu obiektu. Przy okazji odnowiono rzeźby na wieży północnej przedstawiające Matkę Boską oraz św. Józefa.

Czytaj więcej: Kolejny etap remontu kościoła Marii Magdaleny zakończony