wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

EZN na praktykach zawodowych w Bolonii

Wrocławscy uczniowie praktykowali we Włoszech

Elektroniczne Zakłady Naukowe (EZN) po raz pierwszy wysłały tak liczną grupę młodzieży na praktyki zagraniczne. Włoscy pracodawcy pod wrażeniem umiejętności młodych wrocławian.

Reklama

Great, gifted, bravissimi (świetni, utalentowani, znakomici) – to najczęstsze określenia kierowane przez włoskich pracodawców pod adresem stażystów z Wrocławia. Aż trzydziestu uczniów z trzecich klas technikum (głównie informatyków, ale także elektroników i mechatroników) zatrudniono w 13 przedsiębiorstwach, korporacjach i rodzinnych firmach w Bolonii.

Pracodawcy w rozmowach z opiekunami uczniów podkreślali  zaangażowanie, pracowitość, a nawet punktualność praktykantów. Niektórzy chętnie przyjęliby naszych uczniów na dłużej, część zaproponowała im pracę podczas przyszłych wakacji.

Porównanie z praktykantami innych narodowości wypadło na korzyść polskiej młodzieży, która zabłysnęła kreatywnością, umiejętnościami zawodowymi  i chęcią uczenia się.

Finansuje Unia Europejska 

Projekt „Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów EZN” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Erasmus+. Ma on głównie na celu poprawę mobilności zawodowej uczniów poprzez lepsze przygotowanie ich do pracy. Stażyści otrzymują dokumenty potwierdzające zdobyte kompetencje zawodowe.

Praktyki zagraniczne dla trzecioklasistów z EZN odbyły się w maju. Młodzież – przez miesiąc komunikowała się w pracy po angielsku - doskonaliła język, a nawet nauczyli się podstawowych zwrotów po włosku.

Projekt obejmował też atrakcje kulturalne – uczniowie współzawodniczyli w grze miejskiej w Bolonii, zwiedzili Florencję, Wenecję i San Lukę. Pierwsze doświadczenia zawodowe okazały się sporym treningiem kompetencji społecznych i interpersonalnych. Do tego pobyt we Włoszech był dla większości chłopaków szkołą samodzielności: z dala od mamy trzeba było samemu gotować, prać, robić zakupy. Uczniowie w obcym kraju dojeżdżali do pracy (niektórzy półtorej godziny w jedną stronę), musieli nie zgubić się w nowym mieście, gospodarować stypendium. Takie doświadczenia pomagają uwierzyć we własne siły i rozwinąć skrzydła. Włochy opuszczali z nieskrywanym żalem. 

Danuta Michalska nauczyciel EZN 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama