wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dolny Śląsk na EXPO 2020 – zobacz, czym pochwalimy się w Dubaju

Na EXPO zaprezentowane zostaną m.in. eksponaty z Hydropolis, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ruszyła Wystawa Światowa EXPO. Stawy Milickie, centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, wrocławskie krasnale, ceramika z Bolesławca, wyroby kryształowe, to skarby Dolnego Śląska, które zostaną zaprezentowane w Dubaju.

Reklama

EXPO to największe światowe wystawy organizowane cyklicznie, ukazujące dorobek kulturowy, naukowy i techniczny. W Dubaju prezentuje się dwieście państw i organizacji. Swój pawilon ma także Polska. W zeszłym roku z powodu pandemii nie udało się zorganizować zaplanowanej edycji, w związku z czym przeniesiono ją na 2021 r.

– Dolny Śląsk w trakcie Wystawy Światowej EXPO 2020 zaprezentuje swój ogromny potencjał gospodarczy i turystyczny. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów handlowych, biznesowych, promowania regionalnych produktów oraz zaprezentowania światu walorów naszego pięknego regionu – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk jest częścią pawilonu polskiego, który został wyróżniony przez dziennik The National jako jeden z 17 najciekawszych na EXPO 2020 w Dubaju. Prezentacja regionu w terminie 2-8 grudnia obejmuje Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia. Przedstawiciele Dolnego Śląska będą rozmawiać o zrównoważonej gospodarce wodnej i minimalizowaniu strat wody przez rozwiązania obiegu zamkniętego.

Ceramika, miedź, kryształy oraz wrocławski krasnal

Na wystawie Dolnego Śląska odwiedzający znajdą takie eksponaty jak ogień z wody, instalację deszczową oraz trzy filiżanki, które symbolizują najważniejsze nurty gospodarcze w regionie – ceramikę, miedź i kryształ. Dolny Śląsk będzie miał również wyjątkowego reprezentanta – słynnego Krasnala Życzliwka, tym razem w szczególnej postaci – rzeźby wykonanej z przeźroczystego akrylu imitującego wodę.

Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UMW

Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UMW, fot. MPWiK Wrocław

– Wierzę, że nasza wspólna ekspozycja zdoła zachęcić gości EXPO do odwiedzenia Wrocławia – miasta nowoczesnego, przedsiębiorczego i niezwykle otwartego na ludzi i nowe technologie. To tematy bliskie mieszkańcom Dubaju i obecnym w nim firmom, zajmującym się nowymi technologiami – podkreślił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Promocja atrakcji turystycznych Wrocławia

Udział w EXPO to szansa na promocję regionu, Wrocławia i lokalnych atrakcji turystycznych.

– Pandemia utrudniła działania na rynkach zagranicznych, teraz, przy okazji nowego otwarcia, intensyfikujemy działania służące zaproszeniu turystów z krajów arabskich do naszego miasta i regionu. Byliśmy obecni podczas targów turystycznych w Dubaju w maju 2021, udział Wrocławia w EXPO to kolejna „cegiełka” w budowaniu wizerunku miasta w regionie świata o dużym potencjale – dodał Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UMW.

W trakcie wystawy zwiedzający przeniosą się do Dolnego Śląska, Wrocławia oraz centrum wiedzy o wodzie Hydropolis – zarówno w strefie VR, jak i na żywo przez wirtualny portal Wrocław-Dubaj.

Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław, fot. MPWiK Wrocław

Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław, fot. MPWiK Wrocław

– MPWiK Wrocław i Hydropolis, jako autorytety w dziedzinie edukacji ekologicznej i wodnej, na Wystawie Światowej EXPO mocno zwrócą uwagę na kwestię zmian klimatycznych, które mają silny wpływ na wciąż malejące zasoby wody. Taka jest nasza rola, niezależnie od miejsca na Ziemi. Cieszymy się, że na tak prestiżowym wydarzeniu zaprezentujemy nasze jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie centrum wiedzy o wodzie – wyjaśnił Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Wodna wystawa Hydropolis

Ostatni rok to trudny czas dla całej gospodarki, w tym turystyki. Obecność Dolnego Śląska na EXPO 2020 daje możliwość promowania regionu. Organizatorzy przewidują 18 mln odwiedzających z całego świata.

– Potwierdzamy siłę naszego hasła – Wszystko zaczyna się od wody. W każde istnienie na ziemi wdrukowana jest woda, bez niej nie ma nic. Główny eksponat wystawy Hydropolis to drukarka wodna inspirowana naturą – metafora deszczu zasilającego świat wodą, w którym rodzi się życie – zaznaczył Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Tak będzie wyglądać stoisko Hydropolis na EXPO 2020 w Dubaju

Tak będzie wyglądać stoisko Hydropolis na EXPO 2020 w Dubaju

Ale woda to nie tylko substancja płynna. Prezentowane eksponaty ukazują wszystkie stany skupienia wody. Ekran parowy, który umieszczony będzie w wejściu do Strefy Wystawy Czasowej, ma za zadanie symbolicznie przenieść w czasie i miejscu zwiedzających, aby poczuli atmosferę Dolnego Śląska.

Kurtyna z rozbitych cząsteczek wody służy za półprzeźroczysty ekran. Natomiast świecące siedziska w kształcie kry to nawiązanie do polskiej, mroźnej zimy i pływających kawałków lodu po rzekach.

Obszarem w sposób wyjątkowy prezentującym piękno natury Dolnego Śląska są Stawy Milickie – bioróżnorodne, bogate w liczne gatunki zwierząt, a w szczególności ptaki. Co ważne - eksponaty prezentowane w Dubaju będzie można zobaczyć po zakończeniu Wystawy w centrum wiedzy o wodzie Hydropolis.

Więcej informacji o EXPO 2020 dostępne tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama