4. ESK 2016: Projekt edukacyjny aKino w Nowych Horyzontach

W tym projekcie wszystkiego jest po pięć. Trwa pięć miesięcy (maj-czerwiec, październik-grudzień), jest przeznaczony dla pięciu grup wiekowych i ma pięć głównych tematów (jestem sobą, tworzę, ruszam się, poszukuję, kocham). A wszystko po to, by pokazać przedszkolakom i uczniom, że kino może być punktem wyjścia do fantastycznej dyskusji o otaczającym nas świecie. Ambitne kino, bo takie będzie pokazywane w ramach aKino w Nowych Horyzontach.

Dobre kino, ciekawe warsztaty

aKino startuje już w maju, a przez kolejnych pięć miesięcy młodzi widzowie obejrzą ciekawe i zachęcające do rozmawiania filmy, a także wyjdą w plener, spróbują zrobić własny autoportret, przyjrzeć się miastu, spróbować trochę zapomnianych podwórkowych zabaw i pomogą w charytatywnej akcji. Organizatorzy, czyli Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty przewidzieli seanse i warsztaty dla pięciu grup wiekowych. Skorzystają z nich przedszkolaki (dla nich będą wyświetlane krótsze filmy), dzieci szkolne w klasach 1-3, potem w klasach 4-6, gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Każdy z miesięcy projektu będzie poświęcony innemu tematowi. W maju mottem będzie „jestem sobą” w czerwcu „tworzę”, w październiku „ruszam się”, w listopadzie „poszukuję”, a w grudniu „kocham”. Do tych haseł dostosowany będzie program filmowy i zajęcia z młodymi.

aKINO – projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Inne / Dla dzieci / Dla wszystkich / ESK / Film
Termin od 23 maja 2016 do 30 grudnia 2016

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Filmy o ważnych sprawach

Co obejrzą już w maju małe dzieci i ich starsi koledzy? Przedszkolaki – pięć krótkich filmów, podstawówka – film „Ernest i Celestyna” (o przyjaźni misia i myszki) oraz „Syn Winnetou” o chłopcu, który marzy o wygraniu castingu na rolę Indianina, choć nie umie nawet jeździć konno. Gimnazjaliści zobaczą „Pain killers” o bohaterze, który boryka się z chorobą mamy i postanawia odszukać swojego tatę, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych podyskutują o „Mustangu” (nominowanym do Oscara), filmie nazywanym już feministycznym manifestem, a będącym historią pięciu tureckich dziewczyn, których nieodpowiedzialny wybryk ma przerażające konsekwencje. Młodzi stworzą też autoportret dostępnymi dzisiaj środkami (można zrobić zdjęcia w jpg., nakręcić film komórką, nagrać mp3, ważne aby była elektroniczna forma zapisu, by potem organizatorzy zamieścili prace na portalach społecznościowych).

W każdym z miesięcy dzieci i młodzież będą mieli inne zadania. W najbliższym czasie ustalą 10 zasad dobrze zaprojektowanego miasta i ocenią, co powinno się w nim znaleźć, obejrzą Wrocław pod kątem odnalezienia w kształtach budynków i architektonicznych detali…kształtu liter, a na jesieni przetestują mikrosporty, czyli dawne podwórkowe zabawy – skakanie w gumę, grę w zośkę, w badmintona. Pod koniec roku będą składać serduszka w technice origami, by pomóc w specjalnej akcji charytatywnej.

Dokładny program projekcji znajdzie się na stronie projektu aKino, także regularnie na stronie Kina Nowe Horyzonty. Projekt jest częścią działań Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

aKINO – Maj: aaa jestem sobą!

Warsztaty / Zajęcia dla dzieci / Dla dzieci / ESK / Film
Termin od 23 maja 2016 do 30 czerwca 2016