wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ekopatrole z nowym sprzętem ruszyły na kontrole pieców

Ekopatrole Straży Miejskiej ruszyły na kontrole. fot. SM Wrocław

Strażnicy Miejscy z ekopatrolu uzbrojeni w nowe narzędzia i odpowiednio przeszkoleni zaczęli badać, jak wrocławianie respektują postanowienia uchwały antysmogowej, która weszła w życie w lipcu. Sprawdzają m.in. czy w piecach nie są spalane śmieci, miał węglowy i mokre drewno. Są już pierwsze mandaty.

Reklama

Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej Wrocławia (30 etatów) a także strażnicy osiedlowi, rozpoczęli kolejne kontrole związane z sezonem grzewczym. Sprawdzają, czy w piecach nie są spalane odpady, a od tego sezonu (w lipcu w życie weszła uchwała antysmogowa) również kontrolują czy nie spalany jest miał węglowy i mokre drewno.

Zgłaszaj palenie odpadami!

– Dziennie otrzymujemy od kilkunastu do kilkudziesięciu zgłoszeń o czarnym, duszącym dymie – który według zgłaszających pochodzi ze spalania zakazanych substancji – plastiku, płyt meblowych, laminatów, ram okiennych, futryn czyli odpadów. Jest to wykroczenie za które strażnicy mogą ukarać mandatem do 500 zł. Posiadamy upoważnienie od Prezydenta Wrocławia do przeprowadzania kontroli na terenie posesji – wyjaśnia Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

W tym sezonie pracę strażnikom ułatwia atestowany wilgotnościomierz, służący do badania wilgotności drewna. Mają też specjalne pojemniki na pobieranie próbek popiołu. – Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie, że ktoś łamał prawo a nie chce się przyznać, wówczas pobieramy próbki i wysyłamy do specjalistycznych laboratoriów, a wyniki badań mogą być dowodem w sprawie o wykroczenie przed sądem – mówi Forysiak.

Piec to nie śmietnik! Zgłoś palenie odpadami [FORMULARZ]

Pierwsze mandaty

Tylko w listopadzie tego roku strażnicy ujawnili spalanie odpadów m.in. w ognisku przy ul. Przybyszewskiego, spalanie w beczce starych blatów kuchennych przy Potokowej, spalanie w ognisku płyt lakierowanych i ram okiennych oraz spalanie w piecu płyt z rozbiórki mebli. Strażnicy z ekopatrolu ujawnili również pierwsze przypadki naruszenia uchwały – stwierdzili spalanie miałów węglowych. Posypały się pierwsze mandaty, kilka osób zostało pouczonych.

W ubiegłym sezonie grzewczym od października 2017 r. do końca marca 2018 r. przeprowadzono 3828 kontroli a nałożono 67 mandatów na sumę 14.900 zł. 

Od 1 lipca 2018 r. we Wrocławiu wszedł w życie zakaz stosowania najgorszych jakościowo paliw stałych. Mowa jest m.in. o węglu brunatnym, miale i mule węglowym czy mokrym drewnie.

Czytaj więcej: Uchwała antysmogowa we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama