4. Ekojazda po mieście. Czyli jaka? [PRZECZYTAJ NOWY BIULETYN]

Już możecie przeczytać nowy numer biuletynu, a w nim zapowiadamy Europejski Tydzień Mobilności, który co roku organizowany jest od 16 do 22 września. Jego stałym punktem jest Dzień bez samochodu (22 września). Wtedy po Wrocławiu jeździmy za darmo komunikacją miejską. Wyjaśniamy też czym jest zrównoważona mobilność i zachęcamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr 35-148-2023.pdf from Wroclaw

O czym jeszcze piszemy? O nowym kierunku na Politechnice Wrocławskiej, o dyskusji na temat budowania strategii miejskiej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu czy o konkursie WroCHef, który właśnie powraca.

Zachęcamy także naszych czytelników, którzy od poczty elektronicznej wolą tradycyjną formę listu, do kontaktu z nami. Przygotowaliśmy specjalne skrzynki pocztowe, do których można wrzucić list. Znajdziecie je na stojakach z biuletynem w sześciu lokalizacjach we Wrocławiu:

• przed naszą siedzibą w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej na pl. Solnym 14
  • w dyskoncie ALDI przy ul. Powstańców Śląskich 82A
  • w Centrum Handlowym Gaj przy ul. Świeradowskiej 70
  • w Hali Tęcza przy ul. Jerzego Bajana 1
  • w supermarkecie Leclerc przy ul. Zakładowej 2-4
  • w Centrum Handlowym Viktor przy ul. Strzegomskiej 194.

Wniosek o paszport złożysz w Magnolii

Centrum Obsługi Mieszkańca rozszerza działalność. Od 11 września wniosek o paszport złożysz nie tylko w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, ale również w Centrum Handlowym Magnolia Park przy ul. Legnickiej 58.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Tak dużego Centrum Obsługi Mieszkańca nie ma w żadnym innym polskim mieście Maciej Kulczyński
Tak dużego Centrum Obsługi Mieszkańca nie ma w żadnym innym polskim mieście

Ślęzoujście utrzyma w ryzach Ługowinę

Skończyła się właśnie przebudowa ulicy Ślęzoujście. Z tej okazji 17.09 będzie piknik osiedlowy dla mieszkańców Maślic i Pracz Odrzańskich. W kolejnych dniach ulica zostanie otworzona dla kierowców.

Czytaj na s. 6

Tak dużego Centrum Obsługi Mieszkańca nie ma w żadnym innym polskim mieście

Plac Nowy Targ zmienia się w zieloną oazę spotkań

Wiosną odkryjemy nową zieloną przestrzeń. Plac Nowy Targ wkrótce przejdzie wielką metamorfozę! Beton ustąpi miejsca zieleni. W czwartek, 7 września, symbolicznie wyjęto tam jedną z betonowych płytek i podpisano umowę z wykonawcą. Prace mają ruszyć na przełomie września i października. Ich koszt to ok. 10 mln zł.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Na placu Nowy Targ nasadzonych zostanie ponad 63 tys. roślin - efekt poznamy wiosną Tomasz Hołod

Wysiądź z samochodu, oszczędzaj energię

Oszczędzaj energię! – to tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym czasie promowane są inicjatywy, które pokazują, jak dbać o jakość powietrza i ochronę środowiska w mieście. We Wrocławiu z tej okazji Muzyczny Tramwaj przejedzie Trasą Autobusowo-Tramwajową na Nowy Dwór, a rowerowe ślimaki ruszą w kolorowej paradzie, pokonując tor przeszkód, aby dotrzeć do parku Tysiąclecia na finałową Sobotę z Zielonym Wrocławiem.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: W ubiegłym roku Sobota z Zielonym Wrocławiem odbyła się w parku Zachodnim Oleksandr Poliakovsky
W ubiegłym roku Sobota z Zielonym Wrocławiem odbyła się w parku Zachodnim

Paste(love) budynki Wrocławia na plakatach Malwy

Sedesowce, Solpol, Hala Stulecia, Hotel Monopol, Sky Tower, Kredka i Ołówek, a nawet Hutmen. Te ikoniczne dla Wrocławia budynki znajdziecie na plakatach i pocztówkach zaprojektowanych przez Malwę Domaradzką. Prace stały się absolutnym hitem, na targach designu i przez internet kupują je zarówno wrocławianie, jak i turyści.

Czytaj na s. 13

Powiększ obraz: Malwa Domaradzka i jej pastelowe plakaty Magdalena Pasiewicz
Malwa Domaradzka i jej pastelowe plakaty

Wrocław: bądźmy aktywni bez względu na wiek

Aktywni, pełni energii i mają wysokie, potrzebne na rynku pracy kwalifikacje. Są także dojrzali społecznie, dysponują bezcennym doświadczeniem nabytym po 35 latach pracy i preferują zawodową stabilizację. Dlaczego ich nie zatrudnić? Wrocław jest miastem starającym się zabezpieczyć potrzeby mieszkańców w każdym wieku.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Wiedza i doświadczenie osób dojrzałych są niezbędne w budowaniu silnego miasta Adobe Stock
Wiedza i doświadczenie osób dojrzałych są niezbędne w budowaniu silnego miasta

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Wymieniamy śmieci na książki – dołącz do akcji

Wrocław po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów zielonych przy ul. Tęczowej. Wystarczy się zarejestrować i przyjść na miejsce zbiórki.

Czytaj na s. 12

KARŁOWICE-RÓŻANKA: Mamy w mieście życzliwy mural: Nasze MAKi

Nasze MAKi to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, która nagłaśnia potrzebę równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. W ramach projektu na ścianie budynku przy ul. Boya-Żeleńskiego 74 powstał nowy mural. Jego wykonawcą jest firma Wallart.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Rynek kapeluszy! Ruszyły Dni Seniora
  • O Wrocławiu na Forum Ekonomicznym
  • WroCHEF od smacznego wegedania poszukiwany
  • Masz do nas sprawę? Napisz list i wrzuć do skrzynki
  • Tramwaj na Maślice o jeden przetarg bliżej
  • Rozpoczęła się odbudowa kładki św. Antoniego
  • Tech Generation: innowacje na Made in Wroclaw
  • Lato z zimą naraz – w aquaparku teraz taniej o 40 zł
  • Tworzywa sztuczne – dwie strony medalu
  • Cynamonowa napędowa inwestycji