wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Egipska księżniczka zmienia adres. Muzeum Człowieka w nowej siedzibie

Mumia ze zbiorów Muzeum Człowieka,fot. Janusz Krzeszowski

Uniwersyteckie Muzeum Człowieka zostanie przeniesione do gmachu przy ul. Sienkiewicza. Budynek Collegium Antropologicum zajmą jednostki administracji uczelnianej.

Reklama

Kameralne Muzeum Człowieka funkcjonuje przy Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Część jego kolekcji powstała jeszcze przez II wojną, należała do zbiorów instytutu antropologii uczelni medycznej. Są w niej m.in. egzotyczne czaszki, w tym australijskie i afrykańskie, elementy szkieletów m.in. z neolitycznych i średniowiecznych cmentarzysk.

Do najbardziej spektakularnych eksponatów należy egipska mumia młodej kobiety. Sprowadzoną ją już pod koniec XVI wieku na fali powstających gabinetów osobliwości, razem z dwoma innymi mumiami. Tamte przepadły, prawdopodobnie zostały zmielone – proszek z mumii uchodził za lekarstwo na wiele przypadłości.

Mumię dziewczyny odnaleziono w 1945 r. w piwnicy apteki przy pl. Solnym. Po badaniach okazało się, że to mumia młodej, około dwudziestoletniej kobiety. Nazwano ją "wrocławską księżniczką". W części jest zniszczona, prawdopodobnie rabusie sprawdzali, czy na szyi nie zachowały się jakieś drogocenne ozdoby.

Muzeum Człowieka od dekad zajmuje pomieszczenia (m.in. dawną kaplicę) w Collegium Antropologicum, jednego z najstarszych obiektów uniwersyteckich. Teraz trwają przygotowania do jego przeprowadzki do gmachu przy ul. Sienkiewicza, w kompleksie Wydziału Nauk Biologicznych, tuż przy Ogrodzie Botanicznym.

– Prace w nowej siedzibie powinny potrwać do kwietnia 2021 roku. Potem rozpocznie się przeprowadzka Muzeum, którą planujemy zakończyć latem przyszłego roku – zapowiada Marcin Chociej, kierownik Działu Realizacji Inwestycji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Koszt prac budowlanych wraz z dokumentacją oraz nowego wyposażenia placówki wyniesie blisko 800 tys. zł.

Budynek Collegium Antropologicum przy ul. Kuźniczej 35 obecnie jest w trakcie przebudowy. Po modernizacji znajdą się tu działy administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama