wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sukces wrocławskiego zoo chcą powtórzyć w Azji

W pierwszych dniach sierpnia samica dzioborożca palawańskiego wyprowadziła z budki lęgowej aż trzy pisklęta. Wrocławskie zoo to jedyny ogród na świecie, gdzie te zagrożone ptaki się rozmnażają. Teraz z doświadczenia Polaków chcą korzystać partnerzy z Azji południowo-wschodniej, by ratować ten gatunek oraz jeszcze rzadszego kuzyna – dzioborożca z wysp Sulu.

Reklama

Dzioborożec palawański

To mało znany, zagrożony gatunek, który można zobaczyć tylko w kilku ogrodach zoologicznych na świecie – Atenach, Pradze, Pilźnie, Dubaju i Wrocławiu. To właśnie we wrocławskim zoo  udaje się rozmnażać i to czwarty rok z rzędu: z 12 osobników żyjących w ogrodach, aż 8 ma w dokumentach Wrocław.

– Dzioborożce palawańskie to ptaki prowadzące nadrzewny tryb życia. W związku z tym znalezienie alternatywy dla dziupli, w których żyją i rozmnażają się, jest na wagę przetrwania gatunku. Niszczenie i fragmentowanie lasów na Palawanie pozbawiają je bowiem naturalnych siedlisk. Nasze doświadczenie w tym względzie może również okazać się bezcenne, ponieważ w tym roku nasze ptaki zostały przeprowadzone  i zamiast dziupli dostały budkę. Okazało się, że wcześniejsze obserwacje przyniosły pożądany efekt, bo ptaki zaakceptowały nowy dom i odchowały aż trójkę piskląt – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Wrocławskie zoo współpracuje również z filipińską fundacją Katala,która nowym projektem ochroniarskim chce objąc m.in. dzioborożce palawańskie. Obecnie wdrażany jest programy monitorowania gniazd w kilku regionach Palawanu, w tym Dumaran, Iwahig i Pandanan/Bugsuk. Zebrane dane pomogą pogłębić wiedzę o tym gatunku oraz oszacować jego liczebność. Wkrótce mają być projektowane budki lęgowe, które następnie mają być testowane w terenie.

– Na Filipinach żyje 16 gatunków dzioborożców. Dzioborożec z wysp Sulu przetrwał w szacowanej ilości 19-22 osobników. Nasze doświadczenie będzie bezcenne przy ratowaniu tego gatunku, bo one bardzo podobnie się gnieżdżą i mają bardzo podobny behawior. Zakładam, że jesteśmy w stanie powtórzyć nasz sukces hodowlany na jeszcze bardziej zagrożonym gatunku – mówi Radosław Ratajszczak.

Remont ptaszarni

Ze względu na remont Ptaszarni wrocławskie dzioborożce palawańskie mieszkają obecnie na zapleczu. Pawilon zostanie otwarty jesienią, a ptaki dostaną nową, podwójną wolierę wewnętrzną i zewnętrzną. Poza tym w zoo można spotkać inne ptaki z tej rodziny: dzioborożca białogardłego (Aceros corrugatus), białodziobego (Anthracoceros malayanus) i kafryjskiego (Bucorvus leadbeateri) oraz toko nosate (Tockus nasutus).

materiały prasowe ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama