wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzień otwarty notariatu 2016

Z bezpłatnej porady można skorzystać do godziny 16.00

Około 300 osób skorzystało z bezpłatnych porad notariuszy. W budynku Starej Giełdy przy pl. Solnym można było zapytać ich o każdą sprawę związaną m.in. z przepisaniem gruntów, zakupem mieszkania czy testamentem.

Reklama

W tym roku akcja odbyła się pod hasłem: „Porozmawiaj z notariuszem o testamencie”.

– Niewiele osób wie, że sporządzenie testamentu notarialnego ułatwia po śmierci bliskich procedury spadkowe. Wykonanie tego dokumentu w kancelarii trwa tylko chwilę i jest tanie, bo kosztuje 50 zł. Ta akcja ma uświadomić ludziom, że spisanie testamentu samodzielnie może przysporzyć wielu problemów, bo taki dokument może zostać podważony – wyjaśnia Lech Borzemski, prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu.

Akcja jest organizowana po raz siódmy. Do tej pory z porad notariuszy skorzystało kilka tysięcy osób. W ubiegłym roku ponad 600.

– To pokazuje, że takie akcje są potrzebne. Notariusze nie mogą się reklamować. Dlatego też ciężko im dotrzeć do klientów. Panuje fałszywe przeświadczenie, że nasze usługi są bardzo drogie, a procedury trwają w nieskończoność. Tymczasem postępowanie spadkowe u notariusza trwa godzinę, a w sądach kilka miesięcy, a nawet lata. To tylko jeden przykład, a można je mnożyć – mówi Anna Szerer koordynator akcji.

Porad udzielało naraz kilkudziesięciu notariuszy mimo to niektórzy uczestnicy akcji musieli czekać na swoją kolej.

– Żyję w nieformalnym związku i przyszedłem zapytać o kwestie dziedziczenia majątku przez moje dzieci. Mam kredyt i obawiałem się, że w razie mojej śmierci dzieci go odziedziczą. Notariusz rozwiał moje wątpliwości, dom nawet zadłużony można sprzedać, a partnerka i dzieci nie popadną w długi – mówi Bartłomiej Czulak, skorzystał z porady notariusza.

– Fajna akcja. Z powodów finansowych nie wiem czy skorzystałabym z porady notariusza. Tu przyszłam, przyjęto mnie od ręki i rozwiałam swoje wątpliwości – Marta Walędzka, skorzystała z porady notariusza.

Akcja organizowana jest raz w roku pod koniec listopada. Od godziny 10.00 do 16.00 każdy może skorzystać z pomocy notariusza.

Więcej o akcji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama