wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzień Jedności Niemiec – ważne są jedność, prawo i wolność

W Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu świętowano Dzień Jedności Niemiec, fot. Janusz Krzeszowski

W Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu świętowano Dzień Jedności Niemiec – święto państwowe obchodzone jest 3 października w rocznicę zjednoczenia kraju w 1990.

Reklama

3 października Niemcy świętują Tag der Deutschen Einheit, czyli Dzień Jedności Niemiec – święto ustanowione w rocznicę zjednoczenia kraju przed 28 laty. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Gości podejmował konsul generalny Hans Jörg Neumann, który od września 2018 r. kieruje wrocławską placówką. Wśród gości byli rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele władz miasta, województwa i biznesu. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem, przy akompaniamencie uczniów XIII LO, hymnów państwowych Niemiec i Polski oraz „Ody do radości”.

– My, Niemcy będziemy zawsze pamiętać, że jedność Niemiec i upadek muru berlińskiego zawdzięczamy odwadze polskiego ruchu solidarnościowego skupionego wokół Lecha Wałęsy – zaznaczył konsul generalny Hans Jörg Neumann.

Jedności, prawo i wolność

Hans Jörg Neumann podkreślił znaczenie trzech słów z niemieckiego hymnu: jedności, prawo i wolność.

– Te wartości są szczególnie ważne nie tylko dla Niemiec i Polski, ale całej Europy – mówi konsul generalny RFN. – Potrzebujemy jedność, bo tylko razem jesteśmy w stanie bronić wspólnych idei. Jedność oznacza współpracę i tolerancję. Szczególnie ważne jest prawo. Państwo prawa, zasada wierności konstytucji i niezależne sądownictwo chronią nasze społeczeństwa obywatelskie. Dlatego wszyscy musimy być gotowi bronić prawa Prawo chroni wolność, która musi strzec nas przed samowolą władzy i tyranią większości. Zwłaszcza w roku, w którym możemy świętować z Polską 100-lecie niepodległości, nie powinniśmy nigdy zapominać co oznacza wolność – podkreśla Hans Jörg Neumann.

– Upadek muru berlińskiego wiązał się z działalnością naszej „Solidarności” Lecha Wałęsy, to nasze wspólne, europejskie święto. Ważne, że o tym się pamiętają – mówi prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Dla nas ważne są dobrosąsiedzkie stosunki. Politykę, gospodarkę, kulturę i naukę tworzą ludzie. Duch Wrocławia sprawa, że nasza współpraca jest na wielu płaszczyznach i na co dzień potrafimy te dobre relacje budować – dodaje Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Wraz z filią w Opolu Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu jest jednym z największych niemieckich konsulatów na świecie.

Do zjednoczenia Niemiec doszło 3. października 1990 roku, po 41 latach podziału na Niemiecką Republikę Demokratyczną i Republikę Federalną Niemiec.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama