wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Dzień Edukacji Prawnej we Wrocławiu

15 marca został ogłoszony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Dniem Edukacji Prawnej. Jego cel to promowanie wiedzy o prawie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Taką działalność edukacyjną we Wrocławiu, i to nie tylko od święta, prowadzi tutejszy Oddział Stowarzyszenia.

Reklama

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” od kilku lat realizuje projekt „Edukacja prawna młodzieży”. We Wrocławiu zajęcia o tej tematyce dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są organizowane od października 2013 r. pod egidą wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia. Program tych zajęć obejmuje podstawową wiedzę o pozycji ustrojowej sędziów i sądów, a także o prawie – cywilnym, karnym, rodzinnym oraz regulacjach prawnych związanych z internetem.

Ciekawe wykłady, przydatna wiedza

Cykl zajęć składa się z czterech wykładów, prowadzą je nieodpłatnie sędziowie – członkowie Stowarzyszenia „Iustitia”, a także współpracujący przy projekcie specjaliści z Oddziału Dolnośląskiego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Zakres tematyczny zajęć jest szeroki, ale prowadzący zajęcia starają się, żeby koncentrował się na zagadnieniach jak najbardziej aktualnych i użytecznych. Młodzież poznaje więc np. zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieci, dowiaduje się, co grozi za naruszenie praw autorskich i dóbr osobistych, a także o podstawowych zasadach zawierania umów przez internet. Na wykładach jest też mowa o zasadach dziedziczenia czy prowadzenia działalności gospodarczej. Są również prelekcje o prawach i obowiązkach dziecka, konsekwencjach nadużywania alkoholu i narkotyków, odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne czy o problemach prawnych funkcjonowania dziecka w rodzinie patologicznej, a także gdy zostanie ono małoletnim rodzicem. 

Prowadzący poruszają także zagadnienia procesowe, czyli obowiązki świadka, prawa i obowiązki strony (np. dlaczego warto odbierać korespondencję z sądu i zasięgać porady prawnej u adwokata lub radcy prawnego). Sędziowie mówią opowiadają rownież o zasadach ustrojowych, organizacji sądownictwa, niezawisłości sędziów i niezależności sądów – podkreślając, dlaczego są one tak ważne dla każdego człowieka.

„Edukację prawną młodzieży” promuje filmik, zrealizowany we Wrocławiu z udziałem młodzieży z LO nr XIII.

Współpraca z UM Wrocławia

Szkoły, które biorą udział w „Edukacji prawnej młodzieży”, są wskazywane przez Wydział Edukacji UM Wrocławia, mogą także zgłosić się bezpośrednio do Stowarzyszenia. W Oddziale wrocławskim projekt koordynuje sędzia Urszula Wicińska.

Na rok szkolny 2016/2017 Wydział Edukacji wskazał siedem szkół – trzy gimnazja i po dwa licea i technika. Z uwzględnieniem dotychczasowych uczestników, w bieżącym roku szkolnym programem objętych jest 10 placówek szkolnych.Stowarzyszenie „Iustitia” współdziałało z Wydziałem Edukacji również w 2015 r. przy organizacji zajęć szkoleniowych dla nauczycieli WOS-u. Nauczyciele wysłuchali przykładowych lekcji z prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i podatkowego.

Czytaj więcej o działalności edukacyjnej Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział we Wrocławiu

15 marca – na antenie radiowej, w sądzie i w klasie

Sędziowie z Iustitii organizują również inscenizacje rozpraw karnych dla uczniów, którzy wcielają się w role poszczególnych uczestników procesu. Jedna z takich inscenizacji została zrealizowana i zarejestrowana w studiu radiowym, a w Dniu Edukacji Prawnej zostanie wyemitowana na antenie Radia Wrocław o godzinie 21.05.

15 marca młodzież weźmie również udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie debacie pt. „Czy sądy są potrzebne?” – o godz. 9.00 w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu – objętej patronatem prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu Macieja Skórniaka. Udział potwierdziło ok. 80 uczniów z siedmiu wrocławskich szkół. Poruszone zostaną zagadnienia:

 • Do czego społeczeństwu, również dzieciom i młodzieży, potrzebne są sądy? Jakie one powinny być?
 • Świat bez sądów i sędziów – totalna fikcja czy realna przyszłość?
 • Niezależne sądy? Niezawiśli sędziowie? Od kogo i od czego? – czyli o gwarancjach i granicach konstytucyjnych zasad. 
 • Czy wyrok zgodny z prawem jest zawsze sprawiedliwy? – czyli o zasadzie dura lex sed lex oraz o literze i duchu prawa.
 • Dlaczego Polacy nie maja zaufania do sądów i sędziów? Co zrobić, aby to zmienić?
 • Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie, czyli o stereotypach dotyczących stosunku Polaków do sądów i sprawiedliwości.
 • Czy państwo, które nie prowadzi edukacji prawnej społeczeństwa, powinno powoływać się na zasadę „nieznajomość prawa szkodzi”?
 • Czy wszystkie spory muszą kończyć się w sądzie? – czyli o tym, dlaczego do naszych sądów trafia corocznie kilkanaście milionów spraw oraz o przeszkodach w rozwoju mediacji w Polsce. 

W dyskusji wezmą udział również sędziowie, a moderatorami będą m.in. członkowie zarządu z Oddziału wrocławskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Program Dnia Edukacji Prawnej obejmuje również zajęcia z prawa, które 15 marca odbędą się w sześciu klasach Gimnazjum nr 18 oraz Liceum nr XX.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl