3. Edukacja
  5. Dwa nowe przedszkola z prawie 300 miejscami
Przedszkole na Lipie Piotrowskiej przy ul. Cynamonowej 6 źródło: UM
Przedszkole na Lipie Piotrowskiej przy ul. Cynamonowej 6

Na początku listopada br. na Lipie Piotrowskiej i Brochowie przyjmowanie dzieci rozpoczęły dwa nowe przedszkola publiczne, dysponujące w sumie niemal 300 miejscami dla najmłodszych wrocławian. Rekrutacja trwa.

Te dwie nowe placówki dołączyły do listy w sumie 11 nowych przedszkoli, które otwarte zostały w 2020 r. Dzięki temu o dyspozycji najmniejszych mieszkańców Wrocławia oddanych zostało ponad 1800 nowych miejsc w różnych częściach miasta.

Od dawna dążę razem ze swoimi współpracownikami do tego, by wrocławskim dzieciom oraz ich edukacji niczego nie...

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Wtorek, 3 listopada 2020

Przedszkole na Lipie Piotrowskiej

Przedszkole Publiczne „LiPi” przy ul. Cynamonowej 6 to przykład współpracy miasta i prywatnego inwestora. Miasto, w drodze konkursu, udostępniło inwestorowi grunt oraz będzie przekazywać 100% dotacji na prowadzenie placówki. Natomiast koszt budowy obiektu poniosła w całości strona prywatna.

Sam konkurs został ogłoszony w 2018 r. Zwycięzca miał 3 lata na wybudowanie placówki, jednak prace zostały zakończone przed terminem i już od początku listopada przedszkole przyjmuje dzieci.

Co więcej, to nie jedyna inwestycja edukacyjna na Lipie Piotrowskiej. We wrześniu bowiem zakończył się konkurs, w którym urzędnicy wyłonili zwycięską koncepcje dużego zespołu szkolno-przedszkolnego, który także w niedługim czasie powstanie na osiedlu, również przy ul. Cynamonowej.

Publiczne Przedszkole „LiPi”, fot. UM

Przedszkole na wrocławskim Brochowie

Także w listopadzie pracę rozpoczęło Przedszkole Publiczne „Kręciołek” na Brochowie, które ma swoją siedzibę w wyremontowanym lokalu przy ul. 3 Maja.

Jest to również placówka prowadzona przez prywatna osobę i otrzymująca, tak jak przedszkola samorządowe, 100% wysokości dotację z budżetu miasta. W tym przedszkolu miejsce znajdzie 55 dzieci.

Publiczne Przedszkole „Kręciołek”, fot. UM

Współpraca z prywatnym inwestorem

Model, z którego skorzystało miasto rozbudowując bazę przedszkolną na Lipie Piotrowskiej i Brochowie - czyli współpraca z prywatnym inwestorem - to tylko dwa z kilku przykładów. We wrześniu uruchomione zostało też przedszkole dla 375 dzieci przy ul. Radkowskiej, przy ul. Rezedowej kończy się budowa przedszkola dla 250 dzieci. Jednocześnie trwają prace projektowe nad uruchomieniem przedszkola wraz ze żłobkiem przy skrzyżowaniu ulic: Bagatela i Lekcyjnej, a na listopad br. zaplanowany jest przetarg na grunt miejski przy ul. Stabłowickiej pod budowę kolejnego przedszkola wraz ze żłobkiem dla 200 maluchów.

- Regularnie zwiększamy liczbę miejsc przedszkolnych we Wrocławiu. W tym roku, dzięki wdrożeniu modelu współpracy z podmiotami prywatnymi, przedszkola publiczne mogły przyjąć o 1800 dzieci więcej, niż w roku ubiegłym – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. - W naszej pracy skupiamy się głównie na szybko rozwijających się osiedlach, ponieważ tam potrzeby są bardzo duże. Dlatego placówki powstały m.in. na Lipie Piotrowskiej, jak i na Stabłowicach, Oporowie i Bartoszowicach. Nowe przedszkola pojawiły się też bliżej centrum - na Przedmieściu Oławskim czy Nadodrzu. I nadal pracujemy nad kolejnymi inwestycjami miejskimi także w porozumieniu z partnerami prywatnymi - dodaje.

Wrocławskie placówki powstałe od początku 2020 r. :

• Przedszkole gminne przy al. Śląskiej – 350 miejsc
  • Przedszkole gminne przy ul. Jackowskiego – 200 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Pod Wierzbami” przy ul. Stabłowickiej 95 – 100 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Smerfowa Załoga” przy ul. M.K. Barskich 33 – 25 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Mały Podróżnik” przy ul. Mokronoskiej 2a – 200 miejsc,
  • Katolickie Przedszkole Publiczne przy ul. Paulińskiej 14 – 100 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Galileo” przy ul. T. Brzozy 23 – 75 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Kropelka” przy ul. Na Grobli 14/16 – 125 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Wrocławskie Skauty IV” przy ul. Radkowskiej 26 – 375 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „LiPi” – 225 miejsc,
  • Publiczne przedszkole „Kręciołek” – 55 miejsc.

Zobacz placówki na mapie.