wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dwa dzienne domy pomocy otwarte na Brochowie [ZDJĘCIA]

DDP mieszczą się w pięknie odrestaurowanym budynku dawnego ratusza, fot. UM

W zrewitalizownym budynku dawnego ratusza przy ul. Semaforowej 5 zaczęły dziś, 31 lipca 2019 r., oficjalnie działać dwa dzienne domy pomocy. Zapewnią one opiekę 60 osobom w wieku senioralnym, niesamodzielnym m.in. z powodu choroby. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki funduszom europejskim oraz wsparciu miasta. Placówkami zarządza Miejskie Centrum Usług Społecznych we Wrocławiu.

Reklama

W listopadzie 2017 r. Zarząd Inwestycji Miejskich zawarł z wrocławską firma MLW Projekt Sp. z o.o. Sp.k. umowę na przebudowę, rozbudowę i remont budynku przy ulicy Semaforowej 5, wraz z zagospodarowaniem terenu. Przeznaczeniem gotowego obiektu były  dzienne domy pomocy. 

Na realizację tego zadania gmina Wrocław uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w listopadzie 2017 i zakończyły w pierwszych miesiącach 2019 r.

Ważnymi gośćmi otwarcia nowych DDP, oprócz oficjeli, były osoby, które skorzystają z usług obu placówek, fot. mawi/wroclaw.pl

– Komisja Europejska wyasygnowała ponad 7 mln zł na realizację tego projektu – mówi dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Jacek Wasik. – Parlament Europejski też miał w tym swój udział, bo pięć lat temu zatwierdzał budżet, i dzięki temu KE mogła przeznaczyć środki również na ten obiekt. Trzeba dodać, że Dolny Śląsk otrzymał od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej ponad 45 mld zł z funduszy eurropejskich – zaznaczył dyrektor Wasik.  

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali (od lewej): Janusz Nałęcki – dyrektor MCUS, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Marta Kozłowska – radna miejska, Jacek Wasik – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego KE, Marcin Urban – skarbnik miasta i Marek Sadowski – szef RO Brochów. Na otwarciu obecni byli również Jacek Pluta – wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia i Anna Józefiak-Materna – dyrektor MOPS-u, fot. UM

31 lipca 2019 r. oficjalnie otworzyły się drzwi Dziennych Domów Pomocy nr 1 i 2 na Brochowie, dysponujących łącznie 60 miejscami dla osób, którym personel placówki zapewni godną i zindywidualizową opiekę, nie odizolowując tych osób od rodziny i środowiska lokalnego.

Nad oddaną właśnie do użytku placówką, jak i pozostałymi miejskimi całodobowymi i dziennymi domami pomocy, pieczę sprawuje Miejskie Centrum Usług Społecznych, którym kieruje Janusz Nałęcki.

Nowe życie starego ratusza

Uroczystość otwarcia nowych DDP odbyła się przed okazałą ich siedzibą przy ul. Semaforowej 5, która jest pięciokondygnacyjnym budynkiem, powstałym w 1908 r. Wówczas pełnił funkcję ratusza, w którym pracował urząd miejski.

Po II wojnie światowej przeznaczono go natomiast na działalność usługowo-mieszkalną. Na parterze, pierwszym piętrze i części drugiego mieściła się przychodnia PKP, w pozostałej części trzeciej kondygnacji nadziemnej i na trzecim piętrze był hotel dla pracowników kolei. W latach 90. zaś na piętrach II i III wyodrębniono dziewięć lokali mieszkalnych.

Pięknie odnowiony budynek starego ratusza, fot. UM

– Dziś mieszkańcom Brochowa, mieszkańcom Wrocławia oddajemy dwa dzienne domy dla osób w wieku senioralnym. Kilka miesięcy temu otwieraliśmy podobne miejsce na ulicy Karmelkowej, a za chwilę zaprosimy wszystkich na wrocławską Leśnicę, gdzie takie miejsce będzie służyło osobom mieszkającym na zachodzie miasta. I chcemy ich tworzyć coraz więcej – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zagospodarowane podwórze – miejsce do wypoczynku i rekreacji z małą architekturą i siłownią na świeżym powietrzu, fot. UM

– Nie bylibyśmy tutaj, gdyby nie rozmowy z Radą Osiedla Brochów, gdy zastanawiliśmy się, w jaki sposób przywrócić to miejsce po starym ratuszu tutejszym mieszkańcom, i zaufania, jakim mnie obdarzono. Potem pojawiły sie środki europejskie, także dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu, który również docenił wartość tego obiektu. Na końcu już była praca moich współpracowników, wówczas jeszcze z Departamentu Spraw Społecznych. Wszystkim chciałbym w tym miejscu za trud i kolejne działania serdecznie podziękować – podkreślił prezydent Sutryk.

 

 

Opublikowany przez Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Środa, 31 lipca 2019

Dzienny Dom Pomocy nr 1

Usytuowany na parterze budynku (powierzchnia 364,80 mkw.), jest adresowany w szczególności szczególności do tych osób starszych, których stan psychofizyczny pozwala na samodzielne dotarcie do ośrodka (bez możliwości uzyskania usługi przewozu).

 

Wszystkie pomieszczenia są jasne, podobnie jak wyposażenie – królują beże, kolory naturalnego drewna i stonowane pastele, fot. mawi/wroclaw.pl

Na miejscu pensjonariusze – 30 osób niesamodzielnych – otrzymają usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację fizyczną i społeczną. Zapewniona będzie opieka, posiłki, pomoc w podstawowych czynnościach życia codziennego oraz terapia, pozwalająca na utrzymanie kondycji osobistej, w tym integracja ze środowiskiem.

Dzienny Dom Pomocy nr 2

Znajduje się na I piętrze (pow. 404,60 mkw.). Zapewniona tam będzie obsługa osób starszych, wymagających zintensyfikowanej pomocy w codziennych czynnościach bytowych, higienicznych, w tym wzmożonej opieki pielęgnacyjnej (z możliwością przewozu dla części zakwalifikowanych klientów DPP).

Miejsce do aktywności fizycznej ze specjalistycznym sprzętem w DDP nr 2, fot. UM

Dostępne będą tam usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizacja fizyczna, intelektualna i społeczna również dla 30 osób niesamodzielnych. Zapewniona będzie opieka, posiłki, pomoc w podstawowych czynnościach życia codziennego, a także terapia, pozwalająca na utrzymanie kondycji osobistej, w tym integracja ze środowiskiem.

W obu DDP znajdują się: pokój wypoczynkowy, jadalnia oraz wydawalnia posiłków wraz z zapleczem, sale szkoleniowa, komputerowa, kinezyterapii, pomieszczenia higieniczno-sanitarne (łazienki i toalety), gabinety pielęgniarki i psychologa, gabinety do terapii indywidualnej, gabinet kierownika, magazyn gospodarczy, pomieszczenia porządkowe, ciągi komunikacyjne, szatnia i pomieszczenie socjalne. 

„Mój drugi dom...

 – zapewnienie wsparcia dla osób niesamodzielnych w dziennych domach pomocy we Wrocławiu” – bo tak nazywa się projekt współfinansowany ze środków EFS, zaczął się na początku br. i potrwa do 31 października 2021 r. Całkowite nakłady na jego realizację to 8 777 028,16 zł, w tym wartość dofinansowania 8 338 176,75 zł. 

W imieniu miasta realizuje go Miejskie Centrum Usług Socjalnych we współpracy z Fundacją „Bajkowy Świat”, a celem jest utworzenie łącznie 120 miejsc w czterech DDP – działających już przy ul. Karmelkowej 25 i ul. Semaforowej 5 oraz zapowiadanego na styczeń 2020 r. – przy ul. Skoczylasa 8. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama