wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Miliardy złotych dla regionu w ramach Dolnośląskiego Ładu

Dolnośląski Ład ma wspomóc region po pandemii COVID-19 /fot. mat. prasowe

We Wrocławiu zorganizowano konsultacje związane z podziałem środków z państwowego funduszu w ramach Polskiego Ładu, który zostanie sfinansowany w dużej mierze ze środków Unii Europejskiej. 

Reklama

Regionalny komponent ogólnopolskiego programu "Polski Ład" to dokument zawierający opis strategicznych przedsięwzięć z zakresu - infrastruktury drogowej i kolejowej, sportu i turystyki, ekologii i zielonej energii, rewitalizacji zabytków, gospodarki i usług publicznych. Program ma zostać sfinansowany między innymi ze środków Krajowego Planu Odbudowy, jaki Polska powinna otrzymać w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

16 lipca we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele rządu oraz samorządu, żeby dyskutować o podziale środków. Zgodnie z założeniem do 2030 r. Dolny Śląsk ma być regionem równomiernego rozwoju, przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów, a także regionem nowoczesnym i konkurencyjnym w skali krajowej i europejskiej.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że stworzony dokument to wynik działań rządu oraz wieloletniej pracy dolnośląskich samorządów. – Dzisiaj rozpoczęliśmy proces konsultacji. Zachęcamy wójtów, burmistrzów i prezydentów, aby składali kolejne wnioski. Zależy nam na harmonijnym i spójnym rozwoju regionu – mówił Sutryk. 

Propozycje kolejnych strategicznych projektów zbierane będą do końca sierpnia bieżącego roku. Wypracowanie ostatecznej formy dokumentu zaplanowane jest na wrzesień.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości dolnośląskich samorządów - w tym m.in: marszałek województwa Cezary Przybylski, wicemarszałek Grzegorz Macko, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz parlamentarzyści z regionu - Mirosława Stachowiak-Różecka, Marcin Gwóźdź i Paweł Hreniak. Konsultacje organizował wojewoda dolnośląski - Jarosław Obremski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama