wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Seniorzy przejęli Wrocław!

Dni Seniora Wrocław 2020, fot. Daniel Biernat

„Rewia Parasoli”, uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta oraz rozstrzygnięcie konkursu na artystycznie udekorowaną maseczkę i własnoręcznie ozdobiony parasol – tak wyglądała inauguracja Dni Seniora Wrocław 2020.

Reklama

Dni Seniora Wrocław 2020 rozpoczęły się na Placu Wolności „Rewią Parasoli”, czyli uroczystym przemarszem najstarszych mieszkańców miasta z oryginalnie udekorowanymi parasolkami. Choć z powodu pandemii koronawirusa frekwencja było nieco mniejsza niż w latach ubiegłych, to wszystkim towarzyszył doskonały nastrój.

– To święto organizowane jest co roku dla wszystkich seniorów – mówi Kamila Polańska, koordynatorka Dni Seniora Wrocław 2020. – To czas integracji oraz wielu spotkań z zakresu kultury, zdrowia i rekreacji. Dla tych osób jest to szczególny okres, kiedy mogą się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami, ale również pochwalić się swoimi talentami i umiejętnościami – dodaje. 

W tym roku pandemia zmusiła organizatorów do zmiany formuły tego święta, by zapewnić bezpieczeństwo jego uczestnikom. 

– Tym razem musieliśmy nieco inaczej podejść do organizacji święta – mówi Robert Pawliszko, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Tym razem odbyło się ono w znacznie większej przestrzeni. Zamieniliśmy też kapelusze na parasole, które w sposób naturalny sprzyjają zachowaniu dystansu społecznego. Zaproponowaliśmy też rewię maseczek, które często są uśmiechnięte – podkreśla.

Klucze do bram miasta w rękach seniorów

Po „Rewii Parasoli” uczestnicy  wydarzenia przeszli do Narodowego Forum Muzyki, gdzie prezydent Wrocławia przekazał seniorom symboliczne klucze do bram miasta.

– To nie jest tylko święto seniorów, ale też wszystkich mieszkańców Wrocławia. W tym czasie nasze miasto jest wyjątkowo pięknie posrebrzone. Mimo że jesteśmy w czasie szczególnym, to święto ma wyjątkową rangę i oprawę. Bardzo dziękuję wszystkim seniorom za ich dużą aktywność. Rządźcie dobrze i uważajcie na siebie. Niech żyją wrocławscy seniorzy! Niech żyje Wrocław! – powiedział  podczas inauguracji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wręczono też statuetki „Przyjaciel Seniorów”, certyfikaty „Miejscom Przyjaznym Seniorom” oraz nagrody za oryginalnie przystrojone parasole. Poznaliśmy również zwycięzców konkursu na artystycznie wykonaną maseczkę. 

Zadowoleni seniorzy

Seniorzy obecni podczas uroczystej inauguracji nie kryli zadowolenia ze wspólnego spotkania.

– Już nie pierwszy raz biorę udział w takim wydarzeniu – mówi Krystyna Seta, uczestniczka wydarzenia. – Cieszę się, że mogę tu być. Daje to dużo radości i zabawy. Trzeba być aktywnym. Życie jest za krótkie, aby je marnować na siedzenie w domu. Jestem też spokojna o nasze bezpieczeństwo. Mamy maseczki, zachowujemy dystans, więc nie mam się czego obawiać – dodaje.

W święcie udział brała m.in. Izabella Król, najstarsza członkini Centrum Seniora.

– Cieszę się, że mogę brać udział w „Paradzie Parasoli”. Podziwiam tych, którzy ją wymyślili, bo to sprawia, że mamy jakiś dystans do siebie. Mam też nadzieję, że to ostatnia taka parada i w następnych latach znów będą mogły się odbywać marsze kapeluszy. Impreza jest świetna. Seniorzy cieszą się, że mogą się razem bawić i oby jeszcze wiele, wiele lat takie święto odbywało się w naszym mieście – mówi Izabella Król.

Uczestniczki Dni Seniora Wrocław 2020, fot. Daniel Biernat

Tym razem na zielono

Po raz pierwszy od 10 lat została zmieniona kolorystyka wydarzenia z pomarańczowej na zieloną. Jak twierdzą organizatorzy, jest to kolor nadziei, a wszyscy mają właśnie dzieję, że za rok spotkanie odbywać się będzie już w nieco swobodniejszej atmosferze.

Dni Seniora 2020 potrwają do 11 października br. Na uczestników czeka jeszcze wiele atrakcji, m.in. sportowe spotkania w plenerze, wydarzenia kulturalne, warsztaty edukacyjne, bezpłatne badania i porady zdrowotne oraz różnorodne zajęcia online.

- To będzie miesiąc spędzony nie tylko w przemiłej atmosferze, ale również w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Jest bardzo dużo ofert i propozycji, również internetowych, na które serdecznie zapraszamy – dodaje Robert Pawliszko.

Dni Seniora Wrocław 2020 są objęte patronatem portalu Wroclaw.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama