wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

DCF organizuje Long Story Short Film Festival. Twórcy zgłosili 177 filmów

Siedząc w domu, tęsknicie za atmosferą festiwali filmowych? Już 17 maja startuje Long Story Short Film Festival, pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal, który w całości odbędzie się online. Do 24 maja dostęp do prezentowanych filmów będzie dla internautów bezpłatny, a obejrzą m.in. krótkometrażówki autorstwa Jana Komasy i dzieła, które wezmą udział w konkursie. Twórcy zgłosili 177 filmów.

Reklama

Online, ale z emocjami

Long Story Short Film Festival to z jednej strony opcja na otarcie łez po mającej się odbyć w maju kolejnej edycji Millenium Docs Against Gravity (przełożono ją na wrzesień), z drugiej świetna okazja dla młodych filmowców, by w konkursie zaprezentować swoje krótkie metraże przed prawdziwą rzeszą kinomanów. Bo w tym przypadku nikogo nie będzie ograniczała ilość miejsc na sali, a dostęp do filmów dostanie każdy zainteresowany.

– Ten festiwal to próba przeniesienia emocji związanych z odbiorem sztuki filmowej z zamkniętych dzisiaj sal kinowych do internetu – wyjaśnia Jarosław Perduta, dyrektor DCF. 

Sekcje festiwalu

Co nas czeka? Dwie główne sekcje I Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych – konkurs i panorama.

– W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wybrane z nadesłanych zgłoszeń, z kolei panorama to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców, jak Agnieszka Smoczyńska (reżyserka m.in. „Córek dancingu”) czy Jan Komasa (reżyser m.in. nominowanego do Oscara „Bożego ciała”) – mówi Jarosław Perduta.

Zobaczcie program festiwalu online

Long Story Short Film Festival – online

Wydarzenie kinowe
Termin od 17 maja 2020 do 24 maja 2020

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Konkurs dla polskich filmowców 

Dla filmowców to najważniejsza część festiwalu w DCF-ie. Do konkursu można było zgłaszać filmy polskich twórców, którzy ukończyli 18 lat, nie dłuższe niż 45 minut i zrealizowane po 1 stycznia 2018 r. Każdy uczestnik mógł zgłosić maksymalnie 2 filmy.

– Otrzymaliśmy ponad 170 propozycji z całego kraju, w tym ponad 100 filmów fabularnych, kilkadziesiąt animacji i dokumentów. Są wśród nich zarówno dzieła uznanych filmowców, jak i młodych twórców, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. 10 maja zakończymy etap selekcji i ogłosimy oficjalny program festiwalu – zapowiada Jarosław Perduta dodając, że organizatorom zależy, aby mimo trudnego czasu, program festiwalu był możliwie najbogatszy.

Selekcja będzie bardzo trudna, zwłaszcza że zgłoszone propozycje to, w zdecydowanej większości, oryginalne i dobrze zrealizowane produkcje, często ze znakomitą obsadą.

– Lista znanych aktorów, których można podziwiać w festiwalowych propozycjach, jest dość długa, można na niej znaleźć m.in. Emilię Krakowską, Olgę Bołądź, Dorotę Pomykałę, Ewę Skibińską, Pawła Deląga, Roberta Gonerę i Bartosza Porczyka – wylicza dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry i czek na 3 tysiące złotych. Rozstrzygnięcia zapadną w trzech głównych kategoriach – fabuła, dokument i animacja, a zwycięzców wybierze ośmioosobowe jury, w skład którego weszli m.in. Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, i Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa.

Swoją nagrodę (w wysokości 1000 zł) będą wręczać także publiczność oraz dziennikarze. 

– Nagrodę dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie, a w składzie tegorocznego jury znajdzie się 15 przedstawicieli mediów, ludzi związanych z wrocławskimi redakcjami, blogerów oraz dziennikarzy niezależnych. Nagrodę publiczności przyznają nasi widzowie, którzy będą mogli zagłosować online na wybrany film – dodaje Jarosław Perduta.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama