wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nadciągają zmiany w ochronie danych osobowych. Nowe przepisy unijne

Dane o stanie naszego zdrowia to najbardziej wraźliwe informacje i nie zawsze są dobrze zabezpieczone, a często trafiają w niewłaściwe miejsca. Czy nowe przepisy zapobiegną takim praktykom?

Polska ustawa o ochronie danych osobowych ma już 20 lat. Dotychczas wszystkie informacje o obywatelach, zbierane i przetwarzane przez najrozmaitsze instytucje – publiczne i prywatne – podlegały, a przynajmniej powinny bezwzględnie podlegać zapisom tej ustawy, a także dyrektywie 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 1995 r. Oba dokumenty pozostaną w mocy na pewno do 25 maja 2018 r.    

Reklama

Co się stanie potem? Stosować trzeba będzie przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Oznacza to, że poprzednia unijna dyrektywa z 1995 r. straci moc. Natomiast zapisy ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 r. co prawda nie znikną jednak nadrzędność zyska nowe, ww. unijne rozporządzenie.

–  Zastosowanie nowych unijnych standardów ochronych osobowych jest niezbędne – przekonywała 17 lutego we Wrocławiu dyrektor Dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg Biura GIODO Monika Krasińska podczas spotkania z pracownikami miejskich urzędów, instytucji, placówek oświatowych i prywatnych podmiotów gospodarczych. Wydarzenie we wrocławskim Centrum Kongresowym miało na celu przekazanie informacji, przygotowanych przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, o stanie przygotowań oraz zmianach, które czekają Polskę w związku z wejściem w życie nowych przepisów unijnych.

– Te zmiany nie wzięły się znikąd – mówiła Monika Krasińska – one są odpowiedzią na zapotrzebowanie nie tylko ze strony każdego obywatela – z punktu widzenia jego praw. Te standardy są potrzebne także z punktu widzenia potrzeb i interesu szeroko rozumianego biznesu czy rozwoju gospodarki. Dzisiaj mamy do czynienia z realiami także nowej rzeczywistości ekonomicznej. Mówimy też o nowym świecie gospodarki cyfrowej i w tym świecie musi znaleźć sie miejsce dla ochrony danych osobowyc, bo to one stają się produktem i komercyjną wartością.

Ochrona danych osobowych jest to z jednej strony ochrona praw człowieka, za z drugiej to także próba zbudowania takich rozwiązań i miechanizmów, aby gospodarka unijna mogła sie rozwijać dzięki przepływowi informacji, w której dane osobowe jak najbardziej się mieszczą, a w zasadzie są jej integralną częścią.  

Nowe rozporządzenie PE i Rady weszło już w życie, ale jego stosowanie zacznie sie 25 maja 2018 r. Wiele zapisów, które się w nim znalazło, jest już dobrze znanych i powinno być stosowanych – także na mocy ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 r., ale jest także szereg zmian oraz nowości, które nakładają zwłaszcza na administratorów danych,w tym wrażliwych, dodatkowe obowiązki, i zwiększają ich odpowiedzialność w tym obszarze – także karno-administracyjną. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama