4. Coraz bliżej do otwarcia trasy kolejowej z Wrocławia do Jelcza-Laskowic

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły prace na pierwszym odcinku remontowanej trasy kolejowej z Wrocławia do Jelcza-Laskowic. Mogą tam już jeździć składy kolejowe. Teraz roboty ruszyły na fragmencie w granicach miasta. Za rok w czerwcu mamy pojechać pociągami już na całej trasie a podróż z Jelcza Laskowic do stacji Wrocław Sołtysowice ma trwać maksymalnie 30 minut.

W sierpniu PKP PLK przywróciły ruch pociągów towarowych od stacji Wrocław Swojczyce do stacji Jelcz Miłoszyce. Wykonawca przygotował nowy tor.  –  Zamontowane zostały urządzenia sterowania pozwalające na bezpieczne kursowanie składów towarowych. Na jednotorowej trasie dla zapewnienia możliwości przejazdu większej liczby pociągów (zwiększenia przepustowości) w Dobrzykowicach Wrocławskich wybudowano mijankę. Ułożony jest nowy dodatkowy tor i zamontowane rozjazdy. Wzdłuż linii wykonywane jest odwodnienie, m.in. odnawiane i udrożniane  są przepusty, co zapewni dobry stan toru i sprawne podróże. Przebudowane zostały dwa mosty w rejonie Jelcza Miłoszyc – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Teraz prace rozpoczęły się na odcinku w stronę Sołtysowic.

Nowe przystanki na terenie Wrocławia

W ramach inwestycji powstaje 5 nowych przystanków: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Konstrukcje nowych elementów przystanków widać już  m.in. w Dobrzykowicach Wrocławskich, Chrząstawie, Swojczycach, Nadolicach. Na 11.stacjach i przystankach podróżni będą korzystać z wysokich peronów zapewniających wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów.

Wszystkie  będą przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Perony zostaną wyposażone w wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz funkcjonalne, energooszczędne oświetlenie. W pobliżu zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

W 30 minut do Wrocławia

Odnowiona linia zapewni szybszy przejazd pociągów, z prędkością do 100 -120 km/ godzinę. Dla podniesienia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych instalowane są nowe urządzenia zabezpieczające, będą m.in. rogatki.

Inwestycja realizowana jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych WrOF RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. W projekcie uczestniczy też gmina Wrocław oraz inne gminy ościenne, które wykonują infrastrukturę, parkingi oraz dojścia do przystanków kolejowych.

Głównym efektem inwestycji będzie zapewnienie szybkich, wygodnych i bezpiecznych podróży mieszkańcom podwrocławskich osiedli i miejscowości z okolic Jelcza, Wojnowa i Kowal do centrum Wrocławia. Dogodna, szybka komunikacja kolejowa będzie konkurencyjna względem podróży samochodowych.

Zakończenie prac i udostępnienie linii dla ruchu pasażerskiego przewidziane jest w połowie 2021 r.