Podstaw capoeiry uczyli się na zajęciach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 na osiedlu Huby podczas drugiego spotkania w programie "Ciekawy WF".
Pierwsza lekcja w programie koordynowanym przez osiedlowych radnych zorganizowana została dla najmłodszych uczniów na ściance wspinaczkowej.
Zajęcia z capoeiry poprowadził instruktor Dariusz Majewski. Wrocławianin od 1999 r. należy do największej i najdłużej działającej w Polsce brazylijskiej grupy Capoeira Artes das Gerais. Ma uprawnienia instruktorskie i certyfikat nauczyciela capoeira wydany w Belo Horizonte w Brazylii, skąd pochodzi ten styl walki.
Capoeira to połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Jest bardzo widowiskowa, zawodnicy często uczestniczą w różnego rodzaju imprezach i pokazach plenerowych.
Podczas treningu kształtuje się głównie panowanie nad ciałem, koordynację ruchową oraz kondycję.
Majewski spotykał się z uczniami "Siedemnastki" przez dwa dni.
Podczas zajęć prezentował podstawowe ruchy capoeiry. Dziewczynki zafascynowała efektowność sztuki walki i akrobatyki, chłopcy skupiali się głównie na ćwiczeniu kopnięć i uników.
Podczas ferii dzieci w wieku od lat 12 będą mogły uczestniczyć nieodpłatnie w treningach w klubie KS Capoeira. Zajęcia rozpoczynać się będą we wtorki i czwartki o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej nr 73. Po feriach zimowych planowana jest kolejne seria lekcji z cyklu "Ciekawy WF". Uczniowie szkół podstawowych spotkają się z zawodnikami trenującymi boks lub sztukę walki sambo.
Celem programu "Ciekawy WF" jest zaprezentowanie dzieciom i młodzieży z osiedla Huby różnych form aktywności w ramach zajęć wychowania fizycznego.
Program jest realizowany ze środków własnych przez Radę Osiedla Huby. Druga edycja odbyła się dzięki dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 17 oraz klubowi KS Capoeira.
red