4. Wrocławska choinka i świąteczne iluminacje zostaną do końca stycznia

Wrocławska choinka i świąteczne iluminacje zostaną do końca stycznia

Joanna Leja,

Choinka w rynku oraz świąteczne iluminacje miały rozświetlać w tym roku miasto do 10 stycznia. Postanowiono jednak, że termin świątecznych ekspozycji zostanie przedłużony aż do końca stycznia.

Świąteczne drzewka można podziwiać jeszcze - na Nowym Targu, Nowych Żernikach, Rynku na Psim Polu oraz na pl. Grunwaldzkim od strony Politechniki Wrocławskiej.

Iluminacje w kształcie gwiazd i płatków śniegu zaświeciły się też na słupach oświetleniowych oraz w formie przewieszek nad chodnikiem czy jezdnią. Kompozycje świetlne możemy też oglądać na płycie Rynku, na pl. Solnym, Ruskiej, Kiełbaśniczej, Odrzańskiej, Oławskiej, Kuźniczej i części ulicy Świdnickiej. Jak zawsze pięknie wygląda plac Katedralny. Wróciły również iluminacje na most Tumski.

Przedłużony termin

– Zgodnie z zawartą umową planowaliśmy rozpocząć demontaż świątecznych dekoracji od poniedziałku, jednak przedłużamy termin świątecznych ekspozycji aż do 31 stycznia. Most Tumski, ze względu na jego status „mostu zakochanych”, będzie udekorowany najdłużej, bo aż do 14 lutego – informuje Ewa Mazur ze ZDiUM Wrocław.

Utrzymujące się nadal obostrzenia pandemiczne powodują brak jakichkolwiek dostępnych form spędzania wolnego czasu w okresie ferii szkolnych i karnawału. Nieczynne są placówki kultury, ośrodki sportu i rekreacji.

– Ponieważ spacery stały się jedyną ogólnodostępną i bezpieczną formą spędzania czasu, chcemy je uatrakcyjnić dalszą możliwością podziwiania iluminacji. Zmierzch wciąż jeszcze zapada bardzo szybko, a naprawdę niewielkim kosztem możemy przyczynić się do poprawy nastroju starszych i młodszych mieszkańców naszego miasta. Dla wielu z nas wieczorny spacer trasą świątecznych iluminacji  jest w tym smutnym czasie jedyną rozrywką – dodaje Ewa Mazur.

Nowe dekoracje

W tym roku dekoracje świąteczne różnią się od tych sprzed roku.

– Co trzy lata staramy się proponować wrocławianom i turystom, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, zupełnie nowe ozdoby – mówi Ewa Mazur. – Opracowujemy specjalną, koncepcję z wybranym motywem przewodnim. Za każdym razem pojawiają się więc nowe elementy. Jest to możliwe, ponieważ od kilkunastu lat nie kupujemy dekoracji świątecznych, ale je wypożyczamy. Organizujemy przetarg na ich dzierżawę, a także na montaż i demontaż tych ozdób. To także pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, bo przechowywanie tych dekoracji w odpowiednich dla nich warunkach, również wymaga pewnych nakładów finansowych.

Tradycyjnie centralnym i najważniejszym elementem miejskiej dekoracji jest choinka w Rynku – w tym roku w nowej odsłonie. Choć podobnie, jak w ostatnich latach jest to sztuczne drzewko, to tym razem nie stożkowe, ale swym kształtem bardziej przypominające prawdziwą choinkę.

Oczywiście pojawiły się również inne ozdoby świąteczne, nawiązujące swym charakterem do Bożego Narodzenia i zimy m.in. gwiazdki i płatki śniegu w kolorach: ciepłej bieli, łososiowym, żółtym i fioletowym. Rozbłysły one m.in. na ul. Oławskiej, Kiełbaśniczej, Świdnickiej i Ruskiej.

– Wszystkie iluminacje są energooszczędne – potwierdza Ewa Mazur. ­– Od 13 lat korzystamy wyłącznie z technologii ledowej, która jest nie tylko tańsza, ale również przyjazna dla środowiska.

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć