4. Prezes dużej wrocławskiej spółki aresztowany w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych
Funkcjonariusze policji, zdjęcie ilustracyjne shutterstock
Funkcjonariusze policji, zdjęcie ilustracyjne

Prezes i członek zarządu wrocławskiej spółki Chemeko-System zatrzymani w śledztwie dotyczącym nielegalnego wysypiska odpadów w Rudnej Wielkiej w woj. dolnośląskim. 31 maja sąd zgodził się na areszt tymczasowy. Zobaczcie szczegóły.

Wrocławska spółka Chemeko-System od ponad 20 lat świadczy usługi odbioru oraz zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych. 29 maja 2023 roku funkcjonariusze policji w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczącym nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych zatrzymali dwie osoby związane z Chemeko-System.

Prezes i członek zarządu spółki Chemeko-System zatrzymani. Dlaczego?

Zatrzymani to obecny prezes zarządu Chemeko-System Paweł Pogodziński oraz członek zarządu i dyrektor ds. transportu i logistyki Bartosz Kulaszka. Zarówno Paweł Pogodziński i Bartosz Kulaszka złożyli oświadczenia ze zgodą na publikację pełnych danych, imienia i nazwiska oraz na publikację pełnego wizerunku.

– Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Prokurator uwzględniając materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazujący na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów oraz obawę matactwa procesowego zdecydował o skierowaniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie wniosku o tymczasowe aresztowanie Pawła P. oraz Bartosza K. na okres 3 miesięcy – informuje prokurator Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

31 maja Sąd Rejonowy dla Warszawy - Mokotowa w Warszawie, podzielając stanowisko Prokuratury Okręgowej w Warszawie, uwzględnił w całości wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Pawła Pogodzińskiego i Bartosza Kulaszki.

- Sąd podkreślił, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów - mówi Szymon Banna.

Prokurator Szymon Banna przypomina, że w grudniu 2022 r. zatrzymano dwóch byłych pracowników tej spółki oraz byłego pracownika Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska. Byli pracownicy spółki usłyszeli zarzuty nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów medycznych, które mogły zagrażać zdrowiu człowieka oraz istotnie obniżać jakości wody i powietrza, zaś były urzędnik zarzuty podżegania do przekroczenia uprawnień służbowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

– Na tym etapie prokuratura nie przekazuje szerszych informacji o sprawie – zaznacza Szymon Banna.

Co na to Chemeko-System? Jest oświadczenie spółki.

Do sprawy zatrzymania Pawła Pogodzińskiego i Bartosza Kulaszki spółka Chemeko-System odniosła się w specjalnym komunikacie, który publikujemy w całości:

„Dzisiaj, tj. 29 maja o godzinie 5.20 rano zatrzymano prezesa Chemeko-System, Pawła Pogodzińskiego. Kilkanaście minut później zatrzymano członka zarządu Bartosza Kulaszkę.

Postanowienie o zatrzymaniu wydał prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jest ono zadziwiające wobec współpracy spółki Chemeko-System w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Spółka nie tylko przekazywała wszelkie materiały i wyjaśniania, ale sama wielokrotnie składa wnioski dowodowe. Ostatni wniosek dowodowy pochodzi z 24 kwietnia br. i wnosił o dopuszczenie i przesłuchanie Pawła Pogodzińskiego, prezesa Chemeko-System.

Zatrzymanie i doprowadzenie na czynności do Prokuratury Okręgowej w Warszawie osób, które stawiały się na wszelkie przesłuchania i sprawy sądowe jest wyrazem braku adekwatności środków.

Warto podkreślić, iż w grudniu  2022 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie w tej samej sprawie, tj. prowadzenia gospodarki odpadami niezgodnie z prawem, zatrzymała i wystąpiła o wnioski aresztowe dla dwóch byłych pracowników firmy. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa ich nie uwzględnił i zastosował tylko wolnościowe środki zapobiegawcze.

Chemeko-System pozostaje w sporze z Prokuraturą Okręgową w Warszawie w sprawie o naruszenie dóbr Spółki i rozpowszechnianie w mediach nieprawdziwej informacji o prowadzeniu przez Spółkę nielegalnych składowisk.

Zarówno Paweł Pogodziński i Bartosz Kulaszka złożyli oświadczenia ze zgodą na publikację pełnych danych, imienia i nazwiska oraz na publikację pełnego wizerunku.”