°C Pogoda we Wrocławiu

4. Chcesz zostać dziennym opiekunem dzieci do 3 lat? Weź udział w rekrutacji. Czas tylko do 4.07
Dzienny Punkt Opieki przy ul. Krzeszowskiej fot. UM Wrocław
Dzienny Punkt Opieki przy ul. Krzeszowskiej

Do 4 lipca trwa rekrutacja na opiekuna dziennego, który chciałby zajmować się dziećmi w wieku do lat trzech. Taki punkt można prowadzić nawet we własnym mieszkaniu. To alternatywa dla żłobków, która świetnie się sprawdzi u dzieci z problemami adaptacyjnymi. Zobacz, kto może zostać opiekunem dziennym.

Opiekun dzienny – alternatywa dla żłobków

Obecnie w naszym mieście jest 18 punktów, w których opiekunowie zajmują się dziećmi. W grupie jest maksymalnie pięcioro maluchów. Taki punkt można prowadzić we własnym mieszkaniu albo innym lokalu. Należy jednak pamiętać, by warunki tego miejsca były zbliżone do domowych.

Gmina Wrocław przygotowana jest do prowadzenia 25 punktów opieki dziennej. Lista punktów opieki dziennej.

Szczególnie zachęcamy do złożenia ofert opiekunów dziennych pracujących na osiedlach, gdzie nie mamy takich punktów np. Gaj, Partynice, Ołtaszyn, Klecina, Brochów, Księże Małe i Wielkie, Biskupin, Lipa Piotrowska oraz Śródmieście. Każda osoba, która chce taki punkt prowadzić, musi przejść szkolenie
Ewa Żmuda, dyrektor Wrocławskiego Centrum Integracji

Opiekun dzienny otrzymuje wynagrodzenie od Gminy Wrocław. Jego wysokość zależy od liczby dzieci, które ma pod swoją opieką:

• 6 000 zł brutto (za 5 dzieci)
  • 5 300 zł brutto ( za 4 dzieci)
  • 4 600 zł (za trójkę dzieci)

Żłobek czy opiekun dzienny – czym się różnią

Dzienny opiekun sprawdzi się lepiej u dzieci, które mają problemy adaptacyjne. Ze względu na małą liczbę osób w grupie jest to bardziej indywidualna forma opieki.

U nas są zdecydowanie mniejsze grupy. Łatwiej jest pracować z dziećmi, jest lepszy kontakt z rodzicami, mogę na bieżąco informować ich o postępach dzieci
Monika Kupczyk, dzienny opiekun w punkcie przy ul. Krzeszowskiej

Kto może zostać opiekunem dziennym

Opiekun dzienny dla dzieci to ustawowa forma opieki. Dlatego każda osoba, która chce taki punkt prowadzić, musi przejść odpowiednie szkolenie – minimum 160 godzin. W przypadku osób, które ukończyły studia kierunkowe wystarczy odbyć 40-godzinny kurs uzupełniający. Dodatkowe szkolenie nie jest wymagane u osób posiadających udokumentowany rok pracy z dziećmi do lat trzech.

Szkolenia są prowadzone przez jednostki akredytowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. We Wrocławiu takim podmiotem jest Wrocławskie Centrum Integracji.

Każdy opiekun musi mieć aktualną książeczkę zdrowia i ukończony kurs pierwszej pomocy pediatrycznej. Dodatkowo zostanie on zweryfikowany w rejestrze karnym przestępców seksualnych, a raz w miesiącu w punkcie odbędzie się niezapowiedziana kontrola.

Opiekunowie dzienni są zatrudnieni przez Gminę Wrocław. Każdy z nich jest wpisany do rejestru prezydenta Wrocławia.

Koszty opieki w punkcie dziennego opiekuna

Koszt opieki w punkcie dziennego opiekuna to 4,82 zł za godzinę. Miesięcznie cena wynosi ok. 600 zł. Warto pamiętać, że posiłki dla dzieci przynoszą rodzice – opiekun nie gotuje i nie korzysta z cateringu.

Rekrutacja dzieci do punktów opieki prowadzona jest przez cały rok. Formularz zgłoszeniowy.