wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Centrum Wiedzy Academia Europaea kontynuuje działalność we Wrocławiu

Moment podpisania porozumienia przez prezydent Wrocławia i prezydenta Academia Europaea, fot. UM

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezydent Academia Europaea prof. Sierd Cloetingh podpisali dzisiaj, 15 października 2018 r., porozumienie o kontynuowaniu funkcjonowania we Wrocławiu Centrum Wiedzy Academia Europaea (Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub) na lata 2019-2020. 

Reklama

Academia Europaea to paneuropejska naukowa instytucja pozarządowa, która skupia naukowców oraz stypendystów, głównie z Europy, ale także z innych regionów świata, dążąc do rozpowszechnia wiedzy, nauki oraz badań. Gromadzi ponad cztery tysiące członków, w tym również 72 laureatów Nagrody Nobla z różnych dyscyplin naukowych.

AE jest największą tego typu organizacją w Europie. Łączy wiodących badaczy z takich dziedzin, jak: nauki społeczne, humanistyczne, ekonomiczne, biologiczne, matematyczne i fizyczne. Wydaje także prestiżowy periodyk „European Review”. Główną siedzibą Akademii jest Londyn. W tym roku instytucja świętuje swoje 30-lecie. 

Centrum Wiedzy Academia Europaea

Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub działa od grudnia 2011 r. Było to pierwsze biuro, które powstało poza Londynem. Od tego czasu aktywnie organizuje we Wrocławiu wydarzenia o charakterze naukowym i akademickim. Przyczynia się do promocji i rozwoju europejskiej współpracy międzynarodowej na polu naukowym.

Głównym założeniem aktywności Centrum Wiedzy Academia Europaea jest promowanie nauki oraz Wrocławia jako międzynarodowego ośrodka naukowego. Wrocławski oddział Akademii daje możliwość wymiany wiedzy pomiędzy badaczami i integruje środowisko naukowe. Jednocześnie współpracuje z lokalnymi instytucjami naukowymi, współorganizując seminaria, warsztaty i wykłady. Działalność biura ma wpływ na rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Sprzyja także rozwojowi społecznemu, kulturalnemu i europejskiej współpracy naukowej.

Oprócz Wrocławia, centra wiedzy Akademii są zlokalizowane w Cardiff, Barcelonie oraz Bergen i działają we wsparciu Centrum Informacji w austriackim Graz.

Kontynuacja współpracy

Podpisaniu dokumentów o współpracy towarzyszyło przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i prezydenta AE prof. Sierda Cloetingh towarzyszyło spotkanie polskich członków Academia Europaea i reprezentantów lokalnych instytucji naukowych. Przedstawiono dotychczasowe działania Akademii i wyznaczano plany na kolejne lata działalności oddziału.

Była to także okazja do dyskusji nad tym, jak jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał Akademii na gruncie polskim i lokalnym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama