4. Centrum Poznawcze Hali Stulecia obchodzi 4. urodziny [ZDJĘCIA]

Centrum Poznawcze Hali Stulecia powstało w 2012 r. jako interaktywna wystawa poświęcona jedynemu wrocławskiemu obiektowi wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – „katedrze demokracji” Maksa Berga. W sobotę, 20 lutego, Centrum świętuje 4. urodziny. W programie sporo atrakcji dla całej rodziny.

– Od wczoraj zwiedzamy Wrocław, bo mamy jeszcze ferie i przyszliśmy tutaj. Nie widziałam, że są tutaj urodziny, ale bardzo się cieszę, że trafiliśmy na specjalne zwiedzanie – powiedziała nam Maria Furs z Sieradza, która Halę Stulecia zwiedzała razem z całą rodziną. Większość gości przyszła dzisiaj jednak ze względu na urodzinowe atrakcje. – Najpierw zwiedzanie, videomapping i planujemy także wziąć udział w grze rodzinnej – powiedział nam wrocławianin Marek tuż przed rozpoczęciem zwiedzania. Urodzinowe zwiedzanie było wyjątkowe. Goście Hali mogli zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne. Na wszystkich uczestników gry rodzinnej czekają upominki, natomiast najlepsza drużyna będzie mogła zaplanować specjalną, indywidualną wycieczkę ze zwiedzaniem Hali Stulecia i całego kompleksu wokół.

Centrum Poznawcze składa się z czterech sal – Visitor's center, Pokoju Historycznego, Pokoju Edukacyjno-Poznawczego i Galerii. Wszystkie tworzą spójną ścieżkę historyczną, prezentującą całościowo architektoniczne i historyczne dzieje Hali Stulecia, Wrocławia, regionu i innych obiektów z listy UNESCO. Do stworzenia ekspozycji wykorzystano 35 monitorów dotykowych, 40 monitorów LCD, a scenografia nawiązuje do architektury modernizmu.

W ciągu czterech lat Centrum Poznawcze Hali Stulecia wykroczyło znacznie poza prezentację multimediów o Hali Stulecia i rozszerzyło swoją ofertę, kierując ją do wszystkich grup wiekowych, od przedszkoli po seniorów. W 2015 r. oferta ekspozycji w Hali Stulecia została rozszerzona o unikatowy zabytek – Panoramę Plastyczną Dawnego Lwowa, czyli architektoniczny model XVIII-wiecznego Lwowa.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia odwiedza prawie 100 tys. zwiedzających rocznie – turystów z Polski i całego świata. W ubiegłym roku w warsztatach edukacyjnych Centrum Poznawczego Hali Stulecia wzięło udział niemal 19 tys. uczniów. W planach Centrum jest poszerzenie oferty wydarzeń o charakterze edukacyjno-poznawczym, których celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o architekturze, historii Hali i przyległych terenów, ale również uświadamianie, w jaki sposób odbiór przestrzeni miejskiej kształtowany jest poprzez architekturę i jak ważna jest dla atmosfery „miejskiego zamieszkiwania” dobra, sąsiedzka

współpraca.

fot. Arkadiusz Cichosz