wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W DCO ruszyła budowa centrum chorób piersi

Tak będzie wyglądał Breast Unit. (materiały DCO)

Na terenie Dolnośląskiego Centrum Onkologii rozpoczęła się budowa Breast Unitu – pierwszego w regionie specjalnego ośrodka, w którym zespół lekarzy wielu specjalności zajmować się będzie leczeniem nowotworów piersi. Jako pierwszy – już w czerwcu – otwarty zostanie blok operacyjny. 

Reklama

18 kwietnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek. Przy tej okazji pokazano też krótki film z udziałem pacjentek DCO zmagających się z rakiem piersi, które zachęcają kobiety, aby nie bały się badań, bo dzięki nim mogą uratować życie. Głosu w filmie użyczyła aktorka Kinga Preiss. Ponieważ co roku wykrywa się coraz więcej przypadków raka piersi, takie ośrodki jak Breast Unit są koniecznością, co podkreślają specjaliści z DCO.

Przełom w leczeniu raka 

Breast Unit to przełom w leczeniu chorób piersi, a ośrodki takie istnieją w wielu krajach UE i USA – podkreślają szefowie DCO. Breast Unit polega na kompleksowym leczeniu nowotworów piersi na wszystkich etapach choroby: od momentu diagnozy i konsultacji zespołu różnych specjalistów, po operację, radio i chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psycholog, aż do kontroli po zakończeniu terapii. Pacjentką od początku zajmuje się zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog. Dzięki temu pacjentka z podejrzeniem raka powinna w ciągu kilku tygodni mieć potwierdzoną diagnozę i ustalony plan kompleksowego leczenia.

– Mamy doskonały zespół specjalistów i nowoczesny sprzęt. Brakuje nam jedynie nowego oddziału. Już teraz, jeszcze zanim powstanie nowy szpital onkologiczny, chcemy zapewnić pacjentkom lepsze warunki leczenia, dlatego zdecydowaliśmy się dobudować specjalny moduł do starego szpitala przy pl. Hirszfelda – wyjaśnia Adam Matwiejczyk, dyrektor DCO.

Breast Unit, czyli Zespół ds.Chorób Piersi, będzie mieścił się w samodzielnym budynku (połączonym z budynkiem DCO), w którym znajdzie się sala operacyjna spełniająca najwyższe standardy funkcjonalne i oddział szpitalny z wygodnymi salami dla pacjentek. Będą tu także nowe gabinety zabiegowe, opatrunkowe i konsultacyjne. Nowy oddział będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny dla pacjentek z rakiem piersi – m.in. w dwa mammografy cyfrowe. W planach jest także stosowanie zaawansowanych technik leczenia – np. radioterapia śródoperacyjna.

Największy modułowy obiekt szpitalny w kraju

Nowy budynek stanie na terenie DCO przy pl. Hirszfelda 12. Będzie to największy w Polsce trójkondygnacyjny obiekt szpitalny wykonany w systemie modułowym o powierzchni około 2,5 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja kosztować będzie blisko 25 milionów złotych. Projektem i pracami budowlanymi zajmuje się Miastoprojekt Wrocław. Inwestycja ma zakończyć się jesienią tego roku. Pierwsze pacjentki trafią do Centrum Chorób piersi w styczniu. 

Breast Unit to jeden z pierwszych elementów planu budowy nowego szpitala onkologiocznego, który zamierza wybudować za kilka lat samorząd województwa. Po wybudowaniu szpitala w zachodniej części miasta, modułowy budynek Breast Unitu zostanie przeniesiony na nowe miejsce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama