4. Prysznice dla bezdomnych i ubogich

W okolicach archikatedry powstały nowe kabiny prysznicowe przeznaczone dla osób bezdomnych i ubogich. Po kąpieli mogą oni pozostawić swoje ubrania, otrzymując czysty strój. Działalność prowadzi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Pracownicy Caritas zwracają uwagę, że kilka dni temu sam papież Franciszek polecił, by tuż przy kolumnadzie Berniniego w Watykanie stanęły kabiny z prysznicami dla bezdomnych. Prace przy stawianiu łaźni ruszyły w tym tygodniu, a korzystający z nich będą mogli prawdopodobnie także skorzystać z darmowej usługi fryzjerskiej. Nowe wrocławskie kabiny prysznicowe poszerzą ofertę przy ul. Katedralnej, z której od kilkunastu lat korzystają najubożsi i bezdomni wrocławianie.

Z łaźni przy obecnej siedzibie Caritas można korzystać trzy razy w tygodniu. Dziennie przychodzi tu ok. 50 osób. Każdy może liczyć na czysty ręcznik oraz jednorazową maszynkę do golenia, a także na mydło. Potrzebujący dostają ponadto skierowanie do jadłodajni Caritas przy ul. Słowiańskiej, gdzie otrzymują żywność. Tam też bezpłatnie wydawana jest gorąca zupa (ok. 1200 posiłków dziennie). Przy łaźni działa także magazyn odzieży. W ciągu roku wydawanych jest kilka tysięcy paczek z ubraniami.

Przypomnijmy, że Caritas Archidiecezji Wrocławskiej obchodzi właśnie swój srebrny jubileusz. Jubileuszowe obchody rozpoczną się 22 listopada o godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej uroczystą Eucharystią. Zwieńczeniem uroczystości będzie gala jubileuszowa, podczas której szereg osób i instytucji w różnorodny sposób wspierających i promujących ideę Caritas otrzyma statuetkę i honorowy tytuł: „Samarytanin Archidiecezji Wrocławskiej”. Wśród wyróżnionych statuetką i honorowym tytułem „Samarytanin Archidiecezji Wrocławskiej” będzie m.in. Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski czy Urząd Miasta Wrocławia, które pomagają  w niesieniu pomocy potrzebującym.