4. Budują windy, przeszklony dach i budki dla ptaków. Tak zmienia się dawny budynek farmacji

Michał Kurowicki,

Dawny gmach wydziału farmacji Akademii Medycznej, na rogu ulic Szewskiej i Grodzkiej, przez wiele lat stał zaniedbany. Obecnie jest w trakcie remontu. Właśnie zobaczyliśmy jego pierwsze efekty. Prace mają zakończyć się w połowie roku. Będzie tu funkcjonował biurowiec L'UNI.

Budynek przy ulicy Grodzkiej 9 to była już siedziba Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Miejsce to stanowi część pierzei zabudowań uniwersyteckich, ciągnących się wzdłuż Odry, w północnej części Starego Miasta. Przez długie lata nie mógł doczekać się remontu.

Jednak do połowy roku ma się to zmienić.

Powiększ obraz: Remont budynku farmacji  na rogu ulic Szewskiej i Grodzkiej Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Remont budynku farmacji na rogu ulic Szewskiej i Grodzkiej

Budują windy, przeszklony dach i budki dla ptaków

Na początku marca trwają prace zarówno na zewnętrznych elewacjach, jaki i wewnątrz budynku. Szczególnie interesująco jest obecnie w środku.

Wewnątrz obiektu powstają dwie nowe windy. Jedna znajdzie się w głównej klatce, dostępnej dla wszystkich osób odwiedzających budynek. Druga będzie dojeżdżała bezpośrednio do wynajmowanych powierzchni biurowych – informuje Waldemar Weintritt, przedstawiciel inwestora budynku L’Uni.

Nad najwyższą, trzecią kondygnacją, znajduje się przeszklony dach, co daje ciekawą przestrzeń do aranżacji. Biura będą posiadały bardzo wysokie sufity, nawet do 6 m. Umożliwia to budowę antresoli dla konkretnego najemcy.

– W piwnicy powstała sala konferencyjna na 50 osób, dostępna dla wszystkich najemców, z zapleczem gastronomicznym oraz szatnia dla rowerzystów – dodaje W. Weintritt.

Ciekawostką jest budowa, na zewnętrznych ścianach, budek dla ptaków. Zanim inwestor, firma L'Uni przejęła budynek, stał on przez kilka lat pusty. W tym czasie na ścianach zamieszkały m.in. jeżyki i wróble. Właśnie z myślą o tym, żeby po przebudowie nie straciły one swoich schronień, powstają budki dla ptaków.

W środku będą duże przestrzenie i szerokie okna

– Obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie. Najemcy znajdą tu wszystkie atuty nowoczesnego biurowca, m.in. duże przestrzenie, szerokie, otwierane okna, klimatyzację, kontrolę dostępu, windy, jak również wszelkie atuty zabytkowego budynku z duszą, zlokalizowanego w sercu miasta, z niepowtarzalnym widokiem na Odrę – mówi Marta Marczak, rzeczniczka prasowa głównego inwestora firmy L'UNI.

Remont budynku farmacji na rogu ulic Szewskiej i Grodzkiej

Budynek sąsiaduje z najbardziej znanymi zabytkami we Wrocławiu. Wśród nich są gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego i biblioteka Ossolineum. Obiekt znajduje się zaledwie 300 m od Rynku, zaś od pełnych zieleni, odrzańskich wysp dzieli go tylko parę kroków.

Interesująca historia obiektu

Budynek został zaprojektowany w stylu neorenesansowym, przez znakomitego wrocławskiego architekta Theodora Milczewskiego. Ciekawym fragmentem elewacji jest centralna część fasady północnej, z drzwiami stanowiącymi jednocześnie główne wejście.

Na ponad 3,5 tys. mkw. zaplanowano przestrzenie biurowe, sale konferencyjne oraz pomieszczenia usługowe. Najwyższa kondygnacja będzie przeszklona, będzie stamtąd można podziwiać panoramę mostów Uniwersyteckich, Tamki i Wyspy Słodowej.

Remont budynku farmacji na rogu ulic Szewskiej i Grodzkiej

Zarówno proces renowacji budynku, jak i projekt wnętrz jest realizowany przez pracownię architektoniczną Maćków. Projektem zarządza firma doradcza JP Weber. Nadzór inwestorski nad L’UNI pełni firma Prime Project. Generalnym wykonawcą prac jest firma Oz-Bud” Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe, a za komercjalizację odpowiada Knight Frank, pełniący funkcję agenta wyłącznego.