Boże Ciało we Wrocławiu. Nie będzie procesji centralnej

Boże Ciało we Wrocławiu odbędzie się bez procesji centralnej. Zdjęcie ilustracyjne /fot. archiwum

Ze względu na pandemię koronawirusa nie będzie w tym roku centralnej procesji na Boże Ciało (3 czerwca), która z Katedry szła na wrocławski Rynek.

– Ze względu na epidemię rezygnujemy z organizacji centralnych obchodów i procesji, która wychodziła z katedry i ulicami miasta przechodziła do wrocławskiego Rynku. Nie będzie zatem centralnych obchodów. Odbędzie się natomiast procesja na Ostrowie Tumskim i w poszczególnych parafiach diecezji. Sposób organizacji procesji pozostawiamy roztropnej decyzji proboszczów, zwracając uwagę na konieczność przestrzegania obowiązujących przepisów dot. bezpieczeństwa – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

Czytaj: Boże Ciało we Wrocławiu – co będzie czynne?

Zgodnie z tradycją Procesja Czterech Ołtarzy wyruszała z Archikatedry św. Jana Chrzciciela przez ul. Katedralną, wyspę Piasek, pl. Nowy Targ, ul. Wita Stwosza do Rynku.

Jakie są obostrzenia na Boże Ciało?

Procesji centralnej nie było także w zeszłym roku. Tak samo jak zbudowanych przez wiernych ołtarzy.

– Postanawiam, by tego dnia we wszystkich parafiach Archidiecezji Wrocławskiej po głównej mszy świętej na terenie przykościelnym organizować procesję eucharystyczną, bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych – napisał w ubiegłorocznym komunikacie abp Józef Kupny.

Zgodnie z obowiązującymi do 5 czerwca obostrzeniami w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest dniem wolnym od pracy i zawsze przypada na 60. dzień po Wielkanocy.