4. Oto darmowe wycieczki i spacery z przewodnikiem po Wrocławiu. Kto chętny? [SPRAWDŹ TERMINY]
Turysta we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne fot. shutterstock
Turysta we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne

Wycieczki z przewodnikiem są idealną okazją, aby odwiedzić nieznane wcześniej miejsca, poznać historię miasta, a także spędzić ciekawie czas. Wydział Promocji Miasta i Turystyki oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego organizują bezpłatne wycieczki i spacery po Wrocławiu – każdy może dołączyć! Zobaczcie terminy i plan zwiedzania.

XX Letnie Spacery z Przewodnikiem PTTK

Wydział Promocji Miasta i Turystyki w ramach kampanii „Wrocław miasto przygody” zaprasza na letnie spacery z przewodnikiem – są bezpłatne i mają charakter otwarty (nie trzeba się zapisywać). Zobaczcie harmonogram wycieczek, pierwsze z nich już w ten weekend:

20. 05. (sobota) „Miasto przygody – Wrocław w pigułce”

Spacer dedykowany turystom i gościom odwiedzającym miasto, poprzez najważniejsze miejsca wrocławskiego Starego Miasta. Na trasie m.in. Dzielnica Czterech Wyznań, plac Solny, Rynek z ratuszem, ul. Jatki, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, bulwary, wrocławska „Wenecja”, katedra św. Jana.

• Start: Infopunkt Barbara, godz. 11:00,
  • Przewodnik – Krystyna Lasota-Kotowicz.

21. 05. (niedziela) „Zobacz jak wyglądał zamek Piastów Śląskich”

Piastowie śląscy wybudowali we Wrocławiu dwa zamki, zaś trzeci zatrzymał się na etapie przygotowań. Gdzie i którzy Piastowie w nim urzędowali? Czy przetrwał w jakiejkolwiek formie? Uczestnicy nie tylko poznają odpowiedzi na te pytania, ale również zrelaksują się w ogrodzie, odkrywając tajemnice tego miejsca.

• Start: Pomnik Jana XXIII, godz. 10:00,
  • Przewodnik – Anna Krawczyk.

27. 05. (sobota) „Wrocławscy Piastowie, Piastowie we Wrocławiu”

Mimo, że Wrocław pozostawał pod panowaniem Piastów przez ponad trzy stulecia, tylko jeden panujący król z tej dynastii zdobył się na wizytę w tym mieście. Z kolei niejeden wrocławski książę pretendował do polskiej korony. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą miejsca spoczynku wrocławskich Piastów, a także poznają historię ostatniej przedstawicielki tego roku.

• Start: Infopunkt Barbara, godz. 10:00,
  • Przewodnik – Maria Lewowska.

28. 05. (niedziela) „Miasto przygody – Wrocław w pigułce”

• Start: Infopunkt Barbara, godz. 11:00,
  • Przewodnik – Sebastian Bagiński.

28. 05. (niedziela) „Gajowice – miejsce nieodkryte”

Spacer przez obszar wrocławskiego osiedla Gajowice. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się, gdzie znajdowało się „Kwaśne źródełko” zwane „Sauerbrunnen”, czym był i gdzie rozciągał się Wilhelmstadt oraz który z gajowickich placów okrzyknięto „gazplacem” i dlaczego. Na spacerze poznają również przykłady przedwojennej secesji, powojennego modernizmu lat 60-tych i postmodernizmu lat 90-tych. Spacer zakończy się w miejscu bardzo słodkim, przed siedzibą kultowej cukierni „Spychała”, która jako jedna z pierwszych powstała w powojennym Wrocławiu.

• Wycieczka piesza w języku polskim, czas trwania do 2,5 godzin,
  • Start: przed wejściem do Poczty przy ul. Pereca 26-28 (róg ul. Żelaznej), godz. 10:00,
  • Przewodnik – Krystyna Lasota-Kotowicz.

Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wycieczkami, zachęcamy do obserwowania profilu Koło Przewodników Miejskich na facebooku.

Spacery tematyczne po Wrocławiu

W ramach wydarzeń towarzyszących 12. Targom Książki Regionalnej SILESIANA, które organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, odbędą się spacery z przewodnikami ze Stowarzyszenia TUITAM.

Miejsce spotkania: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58. Czas trwania wycieczki – 1,5/2 godziny.

19. 05. (piątek)

• godz. 19:00
Filmowe smaczki Wrocławia” – prowadzący Bogdan Bernacki.

20. 05. (sobota)

• godz. 14:00
Wrocław przełomu wieków widziany oczami noblisty Gerharta Hauptmanna” – prowadząca Małgorzata Urlich-Kornacka.
  • godz. 16:00
Pożegnanie z Mockiem – szlakiem kryminałów Marka Krajewskiego” – prowadząca Małgorzata Urlich-Kornacka.

21. 05. (niedziela)

• godz. 15:00 (spotkanie w Rynku pod DBP lub ok. 15.30 można dołączyć w okolicach mostu Tumskiego)

O księżniczce, co bez butów chodziła – spacer rodzinny szlakiem legend po Ostrowie Tumskim” – prowadząca Marta Miniewicz.

• godz. 18:00

Strzeż się! Wieczorny spacer szlakiem legend po Starym Mieście” – prowadząca Marta Miniewicz.