wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Paskowanie zebr przed szkołami idzie pełną parą [WIDEO]

Akcja na ul. Krakowskiej, w okolicy Sp nr 96 przy ul. Na Niskich Łąkach, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Bezpieczna droga do szkoły – we Wrocławiu rozpoczęła się akcja przygotowująca oznakowanie na rozpoczęcie roku szkolnego. Drogowcy odmalują pół tysiąca pasów w pobliżu 122 wrocławskich szkół. Pod niektórymi będzie kontynuacja programu Szkolne Ulice.

Reklama

Wakacje to czas odpoczynku dla uczniów, ale też okres intensywnych prac przygotowujących placówki szkolne na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Odświeżenie budynków, sal lekcyjnych, szatni i stołówek są bardzo ważne, ale równie istotne jest otoczenie, a w szczególności droga do szkoły.

– Poranny ruch pod szkołami i sprzyjający nieuwadze pośpiech to istotne elementy zwiększające ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Chcemy ich uniknąć – tłumaczy Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza z Biura Zrównoważonej Mobilności. Dlatego już w połowie sierpnia rozpoczął się w mieście program „Bezpieczna droga do szkoły”, który jest realizowany przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Oficer Pieszą, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu i Straż Miejską.

Pas o długości 50 km

W ramach programu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozpoczął odnawianie przejść dla pieszych w otoczeniu szkół. Odmalowywane są nie tylko zebry przy szkole, ale też dojścia do placówek, z których na co dzień korzystają dzieci.
Żeby wykonać oznakowanie przy 122 szkołach, drogowcy będą musieli odnowić od 450 do 500 przejść dla pieszych. Przejścia wykonywane są najczęściej w kolorze białym.

– Tam, gdzie jest taka możliwość i pozwala na to powierzchnia, działamy w podniesionym standardzie: pasy malujemy na biało-czerwono i doklejamy dodatkowo piktogramy – informuje Klaudia Piątek, rzeczniczka ZDiUM. – Gdybyśmy chcieli to oznakowanie wykonać jako linię ciągłą, miałaby ona 50 km długości. Na te prace potrzeba 3 tys. litrów farby – podkreśla.

Akcja na ul. Krakowskiej, w okolicy Sp nr 96 przy ul. Na Niskich Łąkach, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Akcja na ul. Krakowskiej, w okolicy Sp nr 96 przy ul. Na Niskich Łąkach, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Instalowane jest również dodatkowe oznakowanie, balustrady, słupki blokujące oraz azyle drogowe mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo dzieci.

Bezpiecznie na rozpoczęcie szkoły

1 września nad bezpieczeństwem uczniów w drodze do szkoły będzie czuwała wrocławska Straż Miejska. Będzie to II etap akcji, gdzie stałym bezpośrednim nadzorem zostanie objętych 11 placówek oświatowych. Następnie strażnicy obejmą działaniami 25 szkół podstawowych i zespołów szkolnych ze szczególną uwagą na klasy 0–III.

– Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa na drodze. Dlatego raz jeszcze zwracamy się do kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności i zwiększonej uwagi w pobliżu szkół – wyjaśnia Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia.

Bezpieczna droga do szkoły - grafika akcji

Szkolne Ulice

By zwiększać bezpieczeństwo dzieci, w tym roku pod kolejnymi szkołami zostanie wprowadzony zakaz ruchu na pół godziny przed pierwszą lekcją. Akcja Szkolne Ulice zacznie się w październiku pod trzema wrocławskimi placówkami.

– Szkolne Ulice to kontynuacja zeszłorocznego, pilotażowego działania, które pokazało nam, jak wiele korzyści dla dzieci przynosi wyłączenie ruchu pod szkołami i że warto je kontynuować – wyjaśnia Szmigiel-Franz. Zgłoś wyblakłe przejście ZDiUM do 10 września przyjmuje zgłoszenia, w jakich miejscach należy odświeżyć oznakowanie poziome. Napisz na: zgł[email protected] zdium.wroc.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama