wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Komunikaty i ostrzeżenia
 4. Bez wody na dwóch osiedlach Wrocławia. Sprawdź gdzie nie ma wody 2 października we Wrocławiu
na zdjęciu napełniania szklanka wody z kranu kuchennego ze stali nierdzewnej freepik.com. Obraz autorstwa macrovector
na zdjęciu napełniania szklanka wody z kranu kuchennego ze stali nierdzewnej

MPWIK informuje o włączeniach wody na dwóch osiedlach na północy Wrocławia. Utrudniania mają zakończyć się przed południem. Szczegóły.

Reklama

Jak informuje MPWiK z powodu prac na sieci wodociągowej w dniu 02-10-2022 do godz. 11:00 nastąpi przerwa w dostawie wody na osiedlach: Zakrzów, Pawłowice.

Kto dba we Wrocławiu o prawidłowe funkcjonowanie wodociągów?

We Wrocławiu o prawidłowe działanie wodociągów i zapewnienie ciągłości dostaw wody do mieszkań wrocławian dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu (MPWiK. Pod obecną nazwą spółka funkcjonuje od 1952 r. MPWiK na bieżąco informuje mieszkańców miasta o awariach i przerwach w dostawie wody we Wrocławiu

Awaria wody i przerwy w dostawie wody – najczęstsze przyczyny

Przerwa w dostawie wody może być spowodowana awarią sieci wodociągowej, ale nie zawsze jest to główny powód. Awaria wody we Wrocławiu to z reguły losowy wypadek, którego często nie da się przewidzieć – nie zawsze wynikiem takiej awarii jest brak dopływu wody do odbiorców, co często czyni usterkę bardzo trudną do zlokalizowania. Czasami utrudniony może być wyłącznie dopływ ciepłej wody.

Do najczęstszych przyczyn awarii wody we Wrocławiu można zaliczyć uszkodzenia przewodów i zbrojenia – ich naprawa wymaga zamknięcia całej sieci. Bardzo często na konkretnych odcinkach odbywają się także planowane z wyprzedzeniem remonty, które mają polepszyć działanie wodociągów. 

Dlaczego w ogóle dochodzi do awarii wody?

Do awarii sieci wodociągowej może dochodzić przede wszystkim z powodu:

 • wad materiałów, z których wykonana jest sieć wodociągowa – mogą one powstawać przy produkcji, transporcie czy podczas montażu elementów,
 • drgań i uderzeń hydraulicznych – powstają one, kiedy przepływ wody nagle zmienia prędkość. To z kolei może doprowadzić do osłabienia, a następnie pęknięcia rur,
 • wieku sieci wodociągowej – im starsza ona jest, tym większe prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń,
 • zbyt dużego ciśnienia – ma na to wpływ przede wszystkim ukształtowanie terenu i duże różnice w wysokości, przez to na różnych odcinkach sieci może pojawiać się większe ciśnienie wpływające niekorzystnie na szczelność rurociągu,
 • obciążeń ruchem ulicznym,
 • zmieniających się warunków atmosferycznych.

Co zrobić, gdy zabraknie wody w mieszkaniu?

W razie nieprzewidzianych awarii wody we Wrocławiu, koniecznie trzeba skontaktować się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym, które funkcjonuje przez całą dobę. Awarię wody można zgłosić pod numerem 994. Warto wiedzieć, że pogotowie zajmuje się rozwiązywaniem takich spraw jak:

 • awarie sieci wodociągowych i przyłączy,
 • niskie ciśnienie wody,
 • uszkodzenie wodomierza,
 • zatory kanalizacyjne,
 • awarie przydomomowych przepompowni ścieków i studni kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej.

Zanim zadzwoni się po pomoc, warto przyjrzeć się komunikatom i ostrzeżeniom, które pojawiają się na stronie wroclaw.pl lub MPWiK. Być może problemy z wodą są związane z zaplanowaną przerwą w dostawie. Warto też skontaktować się w pierwszej kolejności z administratorem budynku.

Jeżeli awaria wody we Wrocławiu trwa dłużej niż było to planowane, warto pamiętać, że według prawa można ubiegać się z tego tytułu o bonifikaty. W niektórych przypadkach można się również złożyć wniosek o odszkodowanie. 

Dlaczego nie ma ciepłej wody? Czy muszę dzwonić po pomoc?

Brak ciepłej wody w kranie nie zawsze oznacza awarie sieci wodociągowej. Częstą przyczyną jest zanieczyszczenie sita w baterii kranu. Przeczyszczenie go może naprawić usterkę. Jeżeli jednak to nie pomoże, warto zgłosić problem. 

Jak długo może nie być wody?

Czas awarii wody we Wrocławiu w dużej mierze zależy od lokalizacji źródła wycieku – czasami znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu. Celem nadrzędnym pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego jest ograniczenie strat wody, a więc szybkie działanie. Awaria wody może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Ile można spóźnić się z rachunkiem za wodę?

Woda odłączana jest od użytkownika po upływie dwóch pełnych okresów rozliczeniowych, w których nie uiścił określonej opłaty. O zaległościach w płatności dłużnik jest zawsze informowany przez dostawcę wody. Warto pamiętać o tym, że pomimo długów żaden mieszkaniec nie może pozostać całkowicie bez wody – przedsiębiorstwo zawsze określa w wezwaniu zastępcze punkty poboru wody. Aby odzyskać wodę wystarczy uregulować dług wraz z odsetkami, uiścić opłatę za ponowne przyłączenie do sieci i złożyć wniosek o przywrócenie dostawy wody. 

Jak przygotować się do przerwy w dostawie wody?

Przede wszystkim warto zadbać o zapas wody w domu. W razie przewidzianej awarii wody we Wrocławiu można napełnić butelki lub baniaki wodą. Warto też mieć zawsze w zanadrzu wodę mineralną w butelkach. Coraz popularniejszym, bardzo ekologicznym sposobem na pozyskanie wody w naturalny sposób jest zbieranie deszczówki, np. poprzez zamontowanie na działce studni. Istnieje również wiele innych sposobów na zebranie deszczówki, choćby zamontowanie zbiornika podziemnego.

Co roku we Wrocławiu ogłaszany jest nabór do projektu Złap deszcz – warto zgłosić się o dofinansowanie do utworzenia specjalnych zbiorników zbierających deszczówkę. W przypadku czasowego zanieczyszczenia wody koniecznie także uzbroić się w specjalny filtr do wody.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl