4. Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący RM Wrocławia, we władzach europejskiej organizacji. Wrocław doceniony za działania przeciwko rasizmowi

Tomasz Wysocki,

Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Bartłomiej Ciążyński

Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, został wybrany na wiceprezydenta Europejskiej Koalicji Przeciwko Rasizmowi (ECCAR). Gremium skupiające 180 miast jest agendą UNESCO. Wrocławski samorządowiec od trzech lat jest także doradcą prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi (ECCAR) obraduje właśnie w tureckim Kadikoy. To podczas trwającego spotkania na wiceprezydenta ECCAR wybrano Bartłomieja Ciążyńskiego.

Miasta przeciwko rasizmowi

Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi została powołana przez UNESCO i jest wspierana przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Jest bardzo dynamicznie rozwijająca się organizacją, zrzesza ok. 180 miast. Należą do niej m.in. Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny.

Udział w koalicji pozwala na korzystanie z doświadczeń europejskich metropolii oraz ich wsparcia w działaniach antydyskryminacyjnych poprzez np. większe wyczulenie na rasizm, pomoc dla ofiar rasizmu i dyskryminacji, walki z rasizmem i dyskryminacją poprzez edukację oraz promowanie zróżnicowania kulturowego.

Wrocław na podstawie postanowienia Rady Miejskiej przystąpił do organizacji w 2019 roku, a w 2020 został zaproszony do jej Komitetu Sterującego.

Jestem zaszczycony. Podzielam wiarę założycieli z ONZ, że przeciwdziałanie dyskryminacji i ksenofobii nie odbywa się tylko na poziomie krajowym i międzynarodowym np. przez ratyfikowanie konwencji, ale też przez działania lokalne
Bartłomiej Ciążyński

Bartłomiej Ciążyński wiceprezydentem ECCAR przez cztery lata

Od 2019 r. Bartłomiej Ciążyński jest doradcą społecznym prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. Teraz dołącza do zarządu, w którym są przedstawiciele włoskiej Bolonii, francuskiego Nancy, niemieckiego Heidelbergu i hiszpańskiej Barcelony. Kadencja wiceprezydenta organizacji trwa cztery lata.

– Dziękuje za zaufanie, docenienie dotychczasowej pracy i obiecuje, że robota będzie dalej robiona we Wrocławiu i - jak się okazuje - w Europie – mówi Bartłomiej Ciążyński.