3. Wrocław Global Forum
  4. Wrocław Global Forum 2014
  5. WGF 2014: Świat w punkcie zwrotnym [WIDEO]

Ponad 450 gości, polityków, dyplomatów, politologów, ekonomistów weźmie udział w wydarzeniach piątej edycji Wrocław Global Forum, które w czwartek rozpoczęło się we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

– Wrocław Global Forum pięknie się rozwija – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Życie miasta określają także wielkie wydarzenia, które zapisują się w historii miasta. Wrocław Global to szansa na spotkanie z miastem i jego mieszkańcami oraz okazja na wymianę idei.

Frederick Kempe, prezes Atlantic Council of the United States, podkreślił, że dla organizatorów WGF inspirujące były słowa Baracka Obamy, które nadały ton dyskusjom podczas wrocławskiej imprezy. – Prezydent Obama wspomniał, że po latach inwestowania w demokrację nie możemy pozwolić, aby się rozpadała – mówi Frederick Kempe.

Prezes AC nawiązał do tegorocznych jubileuszy, które były punktem wyjścia dla organizatorów tegorocznej edycji WGF. – To będzie okazja do celebrowania przeszłości, ale i dzwonek alarmowy na teraz. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym historii, takim jaki był w roku 1918, 1945 i 1989. Wierzymy, że wspólnota transatlantycka może działać dla wspólnego dobra. Jeśli tak się nie stanie, pozostanie próżnia i takie wydarzenia, jak na Ukrainie czy w Syrii, nadal się będą zdarzać.

Do wydarzeń na Ukrainie nawiązał także Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, współorganizator Wrocław Global Forum. – Jeszcze nigdy temat tego spotkania nie był tak ewidentny, jak w tym roku – mówi Marcin Zaborowski.

Dyrektor PISM podkreślił zaangażowanie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza w organizację Wrocław Global Forum. – Bez jego wsparcia oraz jego drużyny, a także pani Magdaleny Piaseckiej i pani Barbary Radomskiej, to spotkanie nie mogłoby się odbyć – akcentował Marcin Zaborowski.

Michał Kobosko, dyrektor warszawskiego biura Atlantic Council i dyrektor Wrocław Global Forum: – To zarazem najlepszy i najtrudniejszy czas na takie spotkanie, jak Wrocław Global Forum. Najtrudniejszy, bo ze względu na sytuację na Ukrainie oczy całego świata skierowane są na tę część Europy. Najtrudniejszy, bo w tak gorącym czasie, trudno organizuje się takie przedsięwzięcie.

Projekt WGF 2014 współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.