4. Babciu, Dziadku, sto lat i więcej!
Okładka najnowszego numeru biuletynu www.wroclaw.pl
Okładka najnowszego numeru biuletynu

Co robić, żeby jesień życia była niczym karnawał? Z okazji nadchodzących Dni Babci i Dziadka zapraszamy wrocławskich seniorów na liczne wydarzenia, przygotowane specjalnie dla nich. Zachęcamy także mieszkańców Wrocławia do wzięcia udziału w konkursie – do rozdania mamy bezpłatne wejściówki na spacer z przewodnikiem po wyremontowanych mostach Pomorskich.

ARAW gazeta wroclaw_pl Nr48 115 2023.pdf from Wroclaw

W tym numerze biuletynu przypominamy też, że od 16 stycznia do 13 lutego można zgłaszać projekty do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Jesteś, więc jestem – stworzysz dom pełen miłości?

We wrocławskich domach dziecka przebywa 400 dzieci, w tym około 100 poniżej 10. roku życia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce znaleźć im dom, bo najlepsze, co może spotkać dziecko, to kochająca rodzina. Do kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze „Jesteś, więc jestem” dołączył też Wrocławski Park Wodny.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: We Wrocławiu pod opieką 602 rodzin zastępczych jest 780 dzieci. W domach dziecka przebywa wciąż 400 AdobeStock

Szkoły podstawowe: planują zmienić 12 obwodów

Uruchomienie nowej szkoły przy ul. Asfaltowej i dynamiczny rozwój wrocławskich osiedli, a co za tym idzie – coraz większe zapotrzebowanie na miejsca w placówkach oświatowych. To tylko niektóre powody zmiany granic obwodów szkół podstawowych, proponowanych przez miasto.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Zmiany granic szkolnych obwodów dotyczyć będą około setki dzieci fot. Tomasz Hołod
Zmiany granic szkolnych obwodów dotyczyć będą około setki dzieci

Konkurs! Zwiedź mosty Pomorskie z historykiem

Dlaczego sowieckim żołnierzom źle kojarzyły się wilki z Pomorskiego? Ile tak naprawdę jest tych mostów? O historii przeprawy i ciekawostkach z nią związanych opowie wrocławianom Juliusz Woźny podczas spaceru, zaplanowanego na 28.01  – ostatnia sobota stycznia. Rozdajemy wejściówki. Powodzenia!

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Wtorek, 10.01 ? testy obciążeniowe: przęsła wytrzymały bez problemu ciężar 80 ton czterech ciężarówek fot. Tomasz Hołod

Pływaj jak olimpijczyk, pluskaj się na Hawajach

Co zrobić, by dzieci nie spędziły dwóch tygodni przed komputerem, skoro aura nie sprzyja sportom zimowym? Wrocławski Park Wodny ma na to radę. Zaprasza na aquaferie. Co wyjątkowe na tle innych ofert, nie trzeba zapisywać dziecka na całe 5 dni. Można wykupić pobyt jednodniowy i zaznać różnych przygód. Jakich?

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Podczas ferii w aquaparku dzieci będą nie tylko bawić się i uczyć pływania, ale także zdrowo odżywiać fot. Aquapark Wrocław

Spraw sobie karnawałową jesień życia

Dziadkowie są dla nas bezpieczną przystanią, tworzą ciepło domowego ogniska i dają bezgraniczną miłość. Ale to także nauczyciele życia, którzy zarażają energią, uśmiechem, łapią życie garściami i są dowodem na to, że emerytura nie musi być nudna. Jaką mają na to receptę?

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Z okazji Dnia Babci i Dziadka ponad 200 osób bawiło się  na balu maskowym fot. Tomasz Hołod
Z okazji Dnia Babci i Dziadka ponad 200 osób bawiło się na balu maskowym

Oho, Lwowianka przypomniała się po 75 latach

Ależ odkrycie! Na fasadzie remontowanej kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 wyłonił się napis Restauracja Lwowianka. Pionierzy Wrocławia ze Lwowa z pewnością wpadali tu na gielajzę piwa.

Czytaj na s. 15

Powiększ obraz: Kamienica mieści się przy ul. Słowiańskiej 17, blisko zajezdni tramwajowej na Ołbinie fot. Tomasz Hołod

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

LEŚNICA: Zamieszkaj na nowym osiedlu TBS Wrocław

23 stycznia rusza dodatkowy nabór najemców mieszkań na osiedlu Leśnica IX TBS Wrocław. Już w sierpniu pierwsi mieszkańcy będą mogli się tam wprowadzać. Lokale mają po dwa, trzy pokoje i od 48 do 63 metrów kwadratowych, wykończone będą „pod klucz”.

Czytaj na s. 12

PLAC GRUNWALDZKI: Kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Pomoc w nauce i odrabianiu lekcji, zabawy integracyjne, warsztaty artystyczne, a także zajęcia ruchowe, relaksacyjne i kulinarne – to tylko niektóre bezpłatne zajęcia organizowane w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży przy ul. Skłodowskiej-Curie 63a.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Ciepłe Mieszkanie, ale nie dla wszystkich
  • Zgarnij dotację na usunięcie azbestu
  • Odwiedź Hydropolis i wygraj nagrody
  • Jak zgłosić swój projekt do WBO? Podpowiadamy
  • Mamy 1400 km tras rowerowych w 15 lat
  • Bieńkowice. Zielono i superspokojnie
  • Kępa Mieszczańska zyska park – Mieszczański
  • Straż Miejska odpala drona i kontroluje
  • Pogotowie smarfonowe dla seniorów
  • Mistrzostwa logiczne i matematyczne – zgłoś się