wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Aż 4,6 mln zł na ratowanie wrocławskich zabytków

Remont Auli Lepoldyńskiej jest w dużej mierze możliwy dzięki finansowemu wsparciu władz Wrocławia

900 tysięcy zł Miejska Konserwator Zabytków przeznaczyła na ratowanie wieży kościoła pw. Św. Michała Archanioła przy ul. Prusa. To najwyższa suma na remont zabytkowego obiektu w tym rozdaniu.

Reklama

W sumie na remonty i renowację wrocławskich zabytków miejska konserwator miała 4,6 mln zł, które podzielono na 25 zadań.

Największe wsparcie - 900 tys. zł, przeznaczono na ratunkowe prace budowlane przy remoncie elewacji wieży kościoła Michała Archanioła przy ul. Prusa. XIX-wieczna neogotycka świątynia dosłownie się rozsypuje. Z elewacji nad głównym wejściem odpadają elementy zdobień, fragmenty cegieł. Dlatego musiano je zamknąć i ogrodzić. Inspekcja budowlana uznała, że stan kościoła grozi katastrofą budowlaną i nakazała pilny remont.

Aula Leopoldyńska: teraz okna

Władze miasta po raz kolejny dofinansują remont Auli Leopoldyńskiej, reprezentacyjnej sali w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Renowację przeszły już podium oraz empora - efekt jest olśniewający. Teraz specjaliści od konserwacji zabytków pracują w środkowej części barokowego wnętrza. – Jesteśmy mniej więcej w połowie robót. Przy sprzyjających okolicznościach, przede wszystkim odpowiedniej ilości funduszy, Aula będzie gotowa za rok, półtora – mówi dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora UWr ds. konserwacji zabytków.

W tym rozdaniu Miejska Konserwator Zabytków przeznaczyła 730 tys. zł na odnowienie w Leopoldinum glifów okiennych.

Dorota, Maria Magdalena i Elżbieta

Olbrzymia część funduszy poszła na renowację obiektów sakralnych. Dzięki wsparciu z budżetu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków kontynuowane będą prace w reprezentacyjnych świątyniach Wrocławia. W kościołach Marii Magdaleny i Św. Elżbiety odnowione zostaną kolejne epitafia, natomiast w kościele pw. Św. Stanisława, Doroty i Wacława dwieście tys. zł przeznaczono na remont przęsła w nawie północnej wraz z kaplicami.

Tramwaj Juliusz i fort przy Pełczyńskiej

Dobra wiadomość dla pasjonatów interesujących się historią komunikacji miejskiej. Aż 150 tys. zł przyznano Towarzystwu Miłośników Wrocławia na remont zabytkowego tramwaju 1217 Juliusz z 1925 r. Kolejne 100 tys. zł przeznaczono na kontynuację rewitalizacji Fortu Wrocław nr 9 przy ul. Pełczyńskiej.

Pełna lista beneficjentów TUTAJ

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama