wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Aula Leopoldyńska: Odnowione portrety mędrców

Zakończył się remont wnęk okiennych w Auli Lepoldyńskiej, fot. um

Postaci biblijne, starożytni poeci i jezuiccy święci – we wnękach okiennych Auli Leopoldyńskiej znowu można oglądać portrety mędrców. Na odnowienie glifów miejska konserwator zabytków przekazała 730 tys. zł

Reklama

Zestaw postaci, których portrety umieszczono we wnękach okiennych to mało widowiskowy, ale ciekawy i dokładnie przemyślany wybór. To uosobienia mądrości z różnych epok i kultur. Obok postaci biblijnych (król Dawid i król Salomon) są mędrcy – tłumacze Biblii: Duns Szkot i Święty Bonawentura oraz Tomasz a Kempis.

Silnie reprezentowane jest grono jezuickich świętych – to ten zakon zarządzał Akademią Leopoldyńską. W barokowym wnętrzu oglądamy także sylwetki mędrców i pisarzy z epoki przedchrześcijańskiej: Arystotelesa, Seneki, Platona i Archimedesa.

Powierzchnia wnęk okiennych jest porównywalna z powierzchnią centralnego malowidła nad audytorium. Renowacja fresku będzie ostatnim etapem remontu najważniejszego barokowego wnętrza na Dolnym Śląsku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama