wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław żegna Antoniego Gucwińskiego

Ostatnie pożegnanie Antoniego Gucwińskiego, cmentarz Osobowicki, 07.01.2022 r. Fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl

Mszą św. we wrocławskiej Katedrze rozpoczęło się w piątek 7 stycznia ostatnie pożegnanie wieloletniego dyrektora Zoo Wrocław, Antoniego Gucwińskiego. Gucwiński zmarł 8 grudnia 2021 roku, w wieku 89 lat. Pierwotnie jego pogrzeb miał się odbyć 17 grudnia, ale uroczystość przełożono ze względu na  chorobę żony zmarłego.

Reklama

Antoni Gucwiński urodził się 24 sierpnia 1932 roku w Porębie Małej. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Po roku przeniósł się jednak do technikum hodowlanego w Nawojowej, kończąc szkołę w 1950 roku.

msza pogrzebowa Antoniego Gucwińskiego

Msza pogrzebowa Antoniego Gucwińskiego, fot. www.wroclaw.pl

W 1957 roku ukończył jako inżynier zootechnikę na krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej, w tym samym roku zatrudnił się we wrocławskim Zoo na stanowisku badawczym. Od 1958 roku oprócz pracy z w ogrodzie zoologicznym, studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, którą ukończył w 1962 roku. Tego samego roku poślubił Hannę Gucwińską.

msza pogrzebowa Antoniego Gucwińskiego

Msza pogrzebowa Antoniego Gucwińskiego, fot. www.wroclaw.pl

W 1966 roku został dyrektorem ogrodu zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do 2006 roku. W międzyczasie studiował weterynarię i doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej (1967). Opublikował przeszło 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego, fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl

Od 1971 roku, przez 32 lata wspólnie z żoną prowadził w Telewizji Polskiej programy „Z kamerą wśród zwierząt”, za sprawą których wrocławskie Zoo stało się znane w całym kraju. Program miał ponad 750 odcinków.  Był także współgospodarzem cyklu „Znajomi z Zoo”. Jest w gronie kawalerów Orderu Uśmiechu, nadawanego przez dzieci.

pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego, fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl

W 2006 r. odszedł ze stanowiska dyrektora Zoo Wrocław. Przeżył 89 lat.

Ostatnie pożegnanie Antoniego Gucwińskiego rozpoczęło się uroczystą mszą św. we wrocławskiej Katedrze, z udziałem przedstawicieli władz miasta i w honorowej asyście Straży Miejskiej. Antoni Gucwiński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Osobowickim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama